İzmir Koyun Keçi Panayırı 14-15 Eylül’de

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin öncülüğünde ve Seferihisar Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan İzmir Koyun Keçi Panayırı, 14 – 15 Eylül tarihlerinde yapılacak. Panayır kapsamında Türkiye’de ilk kez damızlık hayvan pazarı kurulacak.
Küçükbaş hayvancılık alanında Türkiye’nin en büyük organizasyonu İzmir Koyun Keçi Panayırı, bu yıl 14-15 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Panayırın adresi geçen senelerde olduğu gibi bu sene de uluslararası cittaslow (sakin) kentler birliği üyesi Seferihisar olacak.
Seferihisar Belediyesi’nde gerçekleşen hazırlık toplantısında bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan Koyun Keçi Panayırı masaya yatırıldı. Daha önceki yıllarda bahar aylarında yapılan panayırın süt sezonuna denk gelmesi ve yetiştiricinin katılımda zorlanması nedeniyle Eylül ayına alınması kararlaştırıldı. Etkinlik tarihi 14 – 15 Eylül olarak belirlendiği toplantıda Türkiye’de ilk kez damızlık hayvan pazarı kurulması kararlaştırıldı.

Sektörün buluşma noktası
İkinci Koyun Keçi Panayırı’na 7 bölgeden 81 ilden katılım olduğuna dikkat çeken İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer: “TAGEM tarafından yürütülen halk elinde ıslah projelerinin ardından Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlanan Safkan Damızlık Koyun Keçi Yönetmeliği ile birlikte damızlık hayvancılıkta Türkiye olarak önemli bir adımı daha atmış bulunmaktayız. Bundan sonra safkan hayvan satışı yapan çiftlikler özel olarak belgelendirilecek belge talep eden yetiştiriciler Birlikler ve Tarım Müdürlükleri tarafından yakından takip edilecek. Panayır kapsamında kuracağımız damızlık hayvan pazarı ile küçükbaş hayvancılıkta damızlıkların önemine dikkat çekmek ve damızlık pazarların kurulmasında öncülük etmek istiyoruz” dedi.
Tarih değişikliğine de değinen Başkan Türer konuyla ilgili: “İlkbahar ayları küçükbaş hayvancının süt sağdığı yavru büyüttüğü bir dönem. Yetiştiricilerin sabah ve akşam süt sağımı yaptığı için etkinliğe katılmakta zorlanıyor ve çok özveri göstermesi gerekiyordu. İzmir’de iklim koşullarını dikkate alarak küçükbaş hayvancının en rahat dönem olduğu Eylül ayına ertelemeyi uygun gördük. 14-15 Eylül’de gerçekleşecek panayıra Türkiye genelinde de daha fazla katılım olacağı kanaatindeyiz” dedi.

Hayvan pazarları kurulacak
Seferihisar’ın Türkiye’nin önemli bir küçükbaş hayvancılık merkezi olduğuna dikkat çeken Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer: “Türkiye’nin en modern ve en büyük koyun keçi çiftliklerine ev sahipliği yapan Seferihisar’da köylü nüfus içinde koyun ve keçi yetiştiriciliği kentimizin önemli bir geçim kaynağı. Damızlık hayvan pazarı için Seferihisar’ın önemli ve doğru bir adres olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin 4 bir yanından onbinlerce yetiştiricinin katıldığı panayır kapsamında kuracağımız damızlık hayvan pazarını yılın belli dönemlerinde tekrarlamayı düşünüyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın