“Baba mesleği”ni seçtiler

İzmir İtfaiyesi’nin 4 özel arama-kurtarma köpeğinden biri olan Şans’ın yavruları 6 aylık Hektor ve Giny de “babalarının izinde” ilerliyor. Labrador cinsi yavrular, yaklaşık bir yıllık özenli eğitimin ardından babalarıyla birlikte aktif göreve çıkacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir İtfaiyesi, arama-kurtarma köpekleri kadrosuna dahil etmek amacıyla iki yeni köpek yetiştiriyor. İzmir İtfaiyesi’nde görev yapan dört özel köpekten biri olan 7 yaşındaki Şans’ın yavruları 6 aylık Hektor ve Giny, köpek eğitmenleri tarafından eğitilmeye başladı. Anneleri de emekli bir arama-kurtarma köpeği olan iki yavru, baba mesleğinin ince tekniklerini şimdiden kavradı. Hektor ve Giny, 1.5 yaşına geldiklerinde babalarıyla birlikte sahada görev almaya başlayacak.
Gölcük depreminden sonra itfaiye bünyesine dahil olan, 2001 yılından itibaren de arama-kurtarma olaylarında aktif görev alan İzmir İtfaiyesi’nin köpekleri; deprem, yangın, sel gibi afet durumlarında enkazdan canlı insan kurtarmak üzere sistemli bir şekilde eğitiliyor.

Bir Cevap Yazın