HER YILBAŞI BİR JİNGLE BELLS’DİR

Noel’lerin ve hatta yılbaşı kutlamalarının değişmez bir de şarkısı var. Şu ünlü Jingle Bells şarkısı… Dünyada belki de en çok değişik versiyonu bulunan, yüzlercesine her yıl yenileri eklenen bu ünlü şarkı bir beste. Sahibi de Rahip James Lord Pierpont.
Şarkı, Amerikalı bir rahip ve kilise müzik direktörü olan James Lord Pierpont tarafından 1850 yılında yazılmış. Ama işin en ilginç tarafı, bir Noel şarkısı olarak değil, o zamanlar dağlık bölgelerdeki gençler arasında son derece yaygın olan kızaklı at yarışları için yazılmış olması. Şarkı sonradan, belki kızaklı Noel Baba ile benzeştirilmiş olmalı ki, Noel’lerde de sıkça söylenmeye başlamış. Zaman içinde de Jingle Bells, Hristiyan dünyasının resmi Noel şarkısı haline gelmiş. Jingle Bells bugün, Hristiyan olsun Müslüman olsun, tüm dünya ülkelerinde yoğunlukla bir yılbaşı şarkısı olarak kullanılmakta. Aslına bakarsanız sözlerinde de din veya Hristiyanlığı çağrıştıran birşey yok.
Dashing through the snow (Karlar arasında koşarken)
In a one horse open sleigh (Üstü açık tek atlı kızakta)
O’er the fields we go (Üzerinden geçtiğimiz tarlalarda)
Laughing all the way (Bütün yol gülerek)
Bells on the bob tails ring (Ziller kısa kuyruğunda)
Making spirits bright (Ruhları ışıldatıyor)
What fun it is to laugh and sing (Şarkı söylemek ve gülmek ne güzel)
A sleighing song tonight (Kayan bir şarkı bu gece)
Jingle bells, jingle bells (Zilleri şıngırdat, zilleri şıngırdat)
Jingle all the way (Şıngırdat yol boyunca)
Oh what a fun it is to ride (Sürmek ne kadar eğlenceli)
In one horse open sleigh (Tek atlı üstü açık kızak)
Jingle bells jingle bells (Zilleri şıngırdat, zilleri şıngırdat)
Jingle all the way (Şıngırdat yol boyunca)
Diyerek sürüp gidiyor şarkı. Aslında her yıl sadece rakamların değişmesi dışında hiçbir şey değişmiyor insanın hayatında. Geçen sene dilediği “sağlık, mutluluk, para, huzur” gibi istekler bu senede isteniyor. O gece saat tam 00.01 olduğunda ya müzik setinde ya da bir şarkıcının ağzından dökülmeye başlıyor o malum parça, Jingle Bells diyerek. Görülüyor ki 160 yıldır o parça bile değişmiyor. Yine de umutla bakabilmek için hayata sihirli kelimeleri yan yana getirmemezlik etmeyelim. Size huzur veren nağme Jingle Bells ise bu yıl olduğu gibi seneyede söylemeye devam edin.

Bir Cevap Yazın