İZELMAN Ormanı için “ilk tohumlar” böyle ekildi

Çevre konusunda öğrencileri bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Anaokulları, TEMA İzmir ve Karşıyaka şubeleri ile birlikte “Kâğıtlar Çöpe Atılmasın, Çocuklar Ağaçsız Kalmasın Projesi”ne başladı.

Gürçeşme Anaokulu ile başlayan eğitimlerin Balçova, Girne, Evka-4, Bostanlı, Gaziemir, Güzelyalı ve Evka -2 anaokulları ile devam edeceği bildirildi.
Proje başlangıcında minik öğrencilere ağaç, orman, çevre kirliliği, erozyon ve geri dönüşüm konularıyla ilgili eğitim veren TEMA Vakfı eğitmenleri, hemen ardından da minik ellere çam fıstığı tohumu vererek bunları toprağa ekmelerini sağladı.
Bir yıla yakın süre bu tohumlarla ilgilenecek olan öğrenciler, hem fidan olma sürecini bire bir izleme olanağı bulacak, hem de bir canlıya bakıp büyütmenin sorumluluğunu alacak. Minikler, ekim zamanı geldiğinde bu fidanları belirlenen bölgelere kendi isimleriyle dikerek İZELMAN Anaokulları Ormanı’nı oluşturacak.
Ayrıca yine bu proje kapsamında öğrenciler, atık kâğıtları toplayarak dönüşüm yoluyla yeniden kâğıt üretilmesini sağlayarak ağaçların kesilmemesi gerektiğine ve doğal dengenin korunmasına dikkat çekecek.

Bir Cevap Yazın