Sokak hayvanları emin ellerde

Çiğli Belediyesi sokak hayvanları konusunda önemli hizmetler üretiyor. Belediye veterinerleri modern ameliyathane ve muayene odalarında sokak hayvanlarının bakım ve tedavilerini yaparken, kısırlaştırma ameliyatları ve kuduz aşısı hizmetlerini de aksamadan yerine getiriyorlar. Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, sokak hayvanı en fazla olan ilçelerden biri olarak, sokak hayvanlarına gerekli özeni göstermeye çalıştıklarını söyledi.

Modern ameliyathane

Çiğli Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü, sokak hayvanlarına yönelik önemli hizmetleri yerine getiriyor. Modern ameliyathane ve bakım odalarında hayvanların tedavileri, hayvan hakları ve sağlığı göz önüne alınarak yapılıyor. Öncelikle kayıt altına alınan hayvanların kulaklarına küpe takılarak işlemleri takip ediliyor. Hayvanların kuduz aşıları, kısırlaştırma ameliyatları ile paraziter tedavileri yapılıyor. Modern teknoloji ile donatılan veteriner işlerinde, çeşitli biçimlerde yaralanmış hayvanlara da acil tıbbi müdahale ve cerrahi işlem yapılabiliyor. Isırma ve tırmalama vakalarında ise sokak hayvanları poliklinikte müşahede altına alıyor. Hayvanlar, yasal sürecin ardından aşılanıp, kısırlaştırıldıktan sonra alındığı ortama geri bırakılıyor.

Çiğli Belediyesi’nin Evka-2 girişinde bulunan veterinerlik işleri müdürlüğünde 5 veteriner hekim ve bir veteriner teknikeri görev yapıyor. Binada ameliyathane, iki muayene odası, operasyon odası, laboratuar ile eczane bulunuyor. Hafta içi mesai saatlerinde hizmet veren veteriner işleri müdürlüğünde geçen yıl bin 517 hayvana kuduz aşısı yapılırken, bin 122 hayvan da kısırlaştırıldı. Müdürlüğe getirilen 6 bin 400 hayvan muayene edilerek, gerekli tedavileri yapıldı.

Bir Cevap Yazın