Yeni KDV Düzenlemesi Sadece Lüks Konutlar İçin Geçerli

Gayrimenkul Hukuku uzmanı Av. Emre Alcan, yeni KDV düzenlemesinin yanlış anlaşıldığını, satışa konu olan konutun %18 KDV’ye tabii tutulması için sadece arsa bedelinin 1000 TL/m2 üzerinde olmasının yeterli olmadığını, konutun aynı zamanda ‘lüks’ sınıfında inşa edilmiş olması gerektiğini söyledi.

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün son günlerdeki başlıca gündemi olan yeni KDV düzenlemesi hakkında Gayrimenkul Hukuk uzmanı Av. Emre Alcan önemli açıklamalarda bulundu. Düzenlemeye göre satışa konusu yapılacak konutun %18 KDV’ye tabii tutulması için sadece arsa bedelinin 1000 TL/m2 üzerinde olmasının yeterli olmadığını söyleyen Alcan, ayrıca konutun ‘lüks’ sınıfında inşa edilmiş olması gerektiğini de belirtti. Maliye yetkililerinin, Türkiye’deki konutların büyük kısmının lüks statüsünde olmadığını vurguladığını kaydeden Alcan, yeni düzenlemenin yanlış anlaşıldığını söyledi.

Peki bu lüks konut kavramı tam olarak nedir?

Bir konutun lüks sınıfına girmesi için yapı malzemelerinin ithal olması, yüzme havuzu ve spor tesislerinin bulunması gerektiğine dikkat çeken Alcan ‘Bu kriterlere göre İstanbul’da yapılan markalı konut projelerinin birçoğunun lüks tanımının içine girdiğini kesinlikle söyleyebiliriz. Hatta artık, hem açık, hem kapalı otopark yine hem açık, hem de kapalı havuz dahi Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı ve finans merkezi adayı İstanbul’daki büyük konut projelerinde neredeyse standart hale geldi.

Ancak burada şunu da eklemek lazım; 10 sene öncesine kadar lüks olarak geçen bir çok kriter bugün standart durumundadır. 10 yıl öncesine kadar projede havuz, güvenlik, sauna, otopark gibi özellikleri bulunması lüks sayılması için yeterliydi. Demek ki; günümüz şartlarına göre, lüks konutun tanımı güncellenmelidir’ dedi.

‘Örneğin; Bebek’te yeni yapılacak bir binada milyon dolarlık bir daire lüks sınıfa girer mi?’ diye soran Alcan, “Lüks konut tanımına farklı kriterler getirilmediği sürece; havuzu, otoparkı, güvenliği yoksa lüks sınıfa girmiyor. Ancak yeni yapılan marka konut projelerinde standart hale gelen özelliklerin arsa değeri daha düşük bir semtte uygulanması halinde o daire lüks sınıfa girecek” diye konuştu.

Bakan Mehmet Şimşek’in 100 bin TL’lik bir ev ile 1 milyon dolarlık bir evin vergi oranının aynı olamayacağını belirttiğine dikkat çeken Av. Emre Alcan şöyle devam etti; ‘Ancak oran aynı olsa dahi bu oranın 100 bin TL ile 1 milyon TL’ye uygulanması neticesinde ortaya çıkacak rakamlar zaten aynı olmayacak. En basitinden doğan vergi arasında zaten 10 kat fark mevcut.’

Bir Cevap Yazın