Pelikanlardan Karşıyaka ziyareti

Havaların soğumasıyla birlikte her kış mevsiminde İzmir körfezine gelen Pelikanlar, sergiledikleri güzelliklerle izleyenleri adeta büyülüyor.

İzmir’de Karşıyaka sahillerini renklendiren pelikanlar, vatandaşların ilgisini çekiyor. Mavişehir Balıkçı Barınağı’nı mesken tutan pelikanları yöre halkı ve balıkçılar besliyor. İlgi odağı olan Pelikanlar, kıyıdan atılan balıkları büyük iştahla yutarak çekilen ziyafetin tadını çıkartıyor. Martılar ve karabatak kuşlarının ise Pelikanlara atılan balıklardan pay kapabilmek için gösterdiği çabalar da ilginç görüntüler oluşturuyor. Vatandaşlar, sahilde hoş görüntülerin yaşanmasına neden olan pelikanları cep telefonu ve fotoğraf makineleriyle görüntüleyerek, karelerine yansıtıyor.

20 yıldır Karşıyaka’da balıkçılık yaptığını belirten Ergün Canduran, kuşların balık kapma savaşını ilgiyle izlediklerini belirtiyor, “Pelikanlara gözümüz gibi bakıyoruz.Kıymetli balıklarla besleyemiyoruz ama ağlarımıza takılan ıskarta balıkların tamamını onlara veriyoruz. Bizden balık satın alıp Pelikanları besleyen vatandaşlarımız da oluyor.Pelikanların burada olması sadece vatandaşlarımıza değil, bizi de mutlu ediyor” diyor.

İHA

Bir Cevap Yazın