Kazandıran tüyolar

İzmirli ünlü mucit ve gelecek bilimci Alphan Manas, Gediz Üniversitesi’nde konuştu: Aile şirketleri ve asırlık firmaları unutalım, onların devri bitti. Oturduğunuz yerden kolayca zengin olabileceğiniz yepyeni bir döneme girdik. Yeter ki yenilikçi düşünün ve bilginizi cesaretle birleştirin…

Brightwell Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, Gediz Üniversitesi’ne konuk oldu. TÜSİAD, Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu, ESİAD gibi birçok yerde aktif görev alan; İddia, deniz taksi, otoyollarda otomatik geçiş gibi yeniliklere imza atan Manas, ‘gelecek ve inovasyon’ konusu üzerine konuştu. Yenilik dehası olarak da bilinen İzmirli tanınmış mucit ve gelecek bilimci, Gediz Üniversitesi öğrencilerine nasıl girişimci olunacağını, yenilikler gerçekleştirmek için neler yapılması gerektiğini anlattı.
İzmir’den ABD’ye, oradan İstanbul’a uzanan iş yaşamındaki tecrübelerini paylaşan Manas, gençlere şöyle seslendi: “Önce kendinizi bilmelisiniz. Kendini tanımayan ne girişimci olabilir ne de başarılı. Kendinizi bilmeniz yetmez, dünyayı da tanımanız gerekir. Farklı yaşamları anlamanız, nerede, neye ihtiyaç olduğunu öğrenmeniz için gezmeli, ufkunuzu genişletmelisiniz. Bunlar da yetmez, cesur da olmalısınız. Başarısızlıktan korkmayan gerçek anlamda girişimci olarak adlandırılabilir…”

Araştırmaya destek artmalı
Alphan Manas, yeni kuşakların araştırmaya, inovatif düşünmeye yönlendirilmesini de istedi, “2013 bütçesinde bilime ve araştırmaya ayırdığımız pay 1.5 milyar dolar. ABD, 2007’de 49.4 milyar dolar ayırmıştı. Böyle olunca ABD üniversiteleri yılda 3 bin patent üretiyor” diye konuştu. Manas, günümüzle ilgili ilginç tespitlerde, geleceğe dair çarpıcı tahminlerde bulundu, kazandıran tüyolar da verdi:
“100 yıllık firmaları, aile şirketlerini unutun. Onların güçlü olduğu klasik devrin sonuna geldik. Bilgi teknolojileri üreten, yeniliklerle toplumların karşısına çıkanların hüküm süreceği, inovatif düşüncenin kazanacağı yeni bir döneme girdik. Bu yeni düzene ayak uyduran kazanır. Gençlere, yeni çağın şartlarına göre kendilerini hazırlamalarını, geçmişte kalmamalarını, yeniliklerin peşinden gitmelerini ve bilgilerini cesaretle birleştirmelerini tavsiye ediyorum. Günümüzde ve gelecekte parlak bir fikri, tüketim alışkanlıklarını değiştirecek projesi bulunanlar, oturdukları yerden kolayca zengin olabilir. Bunun için büyükşehirlerde yaşamanız, plazalarda çalışmanız da şart değil. Küçücük bir kasabada oturup, tüm dünyaya uzanabilirsiniz. Yeter ki fırsatları görüp, bunu kazanca dönüştürmeyi bilin…”

Bir Cevap Yazın