Sığacık’a “sıcak” bir dokunuş

s243553İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Sığacık Kaleiçi’nde yer alan 284 ev için “sağlıklaştırma” projesine başladı. Uygulama protokolüne Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte imza koyan Başkan Aziz Kocaoğlu, turizmi geliştirmek için kentin tarihi sokak ve binalarına ayrı bir fonksiyon yüklemeyi hedeflediklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Seferihisar Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştireceği ‘Sığacık Kaleiçi Sokakları’nın Sağlıklaştırma Projesi’ uygulama ortak hizmet protokolü törenle imzalandı. Protokole İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer imza koydu.
Törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, kentin planlanmasına ilişkin çeşitli çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak “Kent Merkezi, İnciraltı, Yarımada planlaması gibi projeleri yaparsanız İzmir’e yatırımcı gelecek, yapmazsanız gelmeyecek. İzmir, turizm ve hizmet sektörlerinde büyüyecek” diye konuştu.
İzmir’e turizm amaçlı gelenlerin tarım arazisi, OSB ya da liman gezmediğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, “5 ve daha fazlı yıldızlı oteller onlarda da var. Modern yapılara da gelmiyorlar. Turistler, tarih, kum-deniz-güneş, ören yerleri, termal kaynaklar için geliyor. Yani bizden önce yaşayan atalarımızın bize miras, emanet olarak bıraktığı değerlere geliyor. O zaman biz bu değerleri korumak ve geliştirmek zorundayız. Bu tarihi, yaşanılası bir hale getirebilirseniz; her sokağa, her binaya ayrı bir fonksiyon yüklediğinizde o zaman kentte turizmden söz etmek mümkün. Sığacık’a gelen insanlar, Kaleiçi evlerinde ayrı bir yaşamla, sevecenlikle karşılaşmalı; tarih, doğa ve denizi aynı anda yaşabilmeli. Hedef ve çabamız bu yönde” dedi.

Bir Cevap Yazın