“İzmir AB’li olmalı”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden İsveç Büyükelçisi Hakan Akesson, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini destekleyeceklerini belirterek, “Özellikle İzmir gibi dinamik bir kente Avrupa Birliği’nde ihtiyacımız var” diye konuştu.

İsveç’in Ankara Büyükelçisi Hakan Akesson, İsveç’in İzmir Fahri Konsolosu Haluk Özsaruhan ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. İzmir’e daha önce turistik amaçlı geldiğini ve ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiğini belirten Büyükelçi Akesson, İzmir’in ekonomik açıdan dinamik bir kent olduğunu, ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla bir dizi temasta bulunacağını söyledi. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini desteklediklerini belirten Büyükelçi, “Türkiye’nin AB üyeliği bizim için hem ekonomik, hem politik açıdan çok önemli. Ortadoğu ülkelerini anlamak için de Türkiye’ye ihtiyacımız var. Özellikle Türkiye’nin genç nüfusuna ihtiyacımız var. İzmir gibi dinamik bir kenti AB’de görmek istiyoruz” diye konuştu.
Ziyaretten ve konuk büyükelçinin İzmir’e ilişkin olumlu düşüncelerini duymaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AB üyesi bir Türkiye’nin bulunduğu coğrafya itibariyle dünya barışına katkı koyacağını belirterek en kısa sürede bunun hayata geçmesi gerektiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın