“1000 yıllık” çınar artık koruma altında

s274061Kaynaklar’daki tescilli çınar ağacının bakım, onarım ve restorasyonu için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu iş için Ocak ayında ihaleye çıkacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Kaynaklar Meydanı’nda bulunan yaklaşık 1000 yaşındaki anıt çınar ağacına ‘profesyonel’ koruma sağlamak için Ocak ayında ihale yapmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda meydandaki anıt çınar ile birlikte toplam 6 ağaç, bakım ve onarım restorasyonu yapılarak korunacak.
İzmirlilerin yaklaşık 10 asırdır gölgesinde serinlediği ve Kaynaklar’ın simgesi durumundaki anıt çınar ağacı ile diğer çınarların bakım ve onarım restorasyonu kapsamında öncelikle ağacın çürük kısımları temizlenecek. Restorasyon çalışması yapılacak ve ağaçların köklerine suyun daha iyi gidebilmesi sağlanacak. Ağaçlardaki çalışmanın tamamlanmasının ardından meydanda yeni bir düzenleme gerçekleştirilecek.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun köy ziyaretleri esnasında yapılan bu çalışmadan dolayı çok mutlu olduklarını söyleyerek teşekkür eden Kaynaklar Merkez Mahallesi Muhtarı Erhan Şen, “Meydandaki 1000 yıllık anıt çınarımız ile diğer çınar ağaçlarımız Büyükşehir sayesinde kurtulacak” dedi.

Bir Cevap Yazın