Hanife Çetiner ve Esin Yılmaz anısına..

Aziz Vukolos (Aya Vukla) Kilisesi’nin müştemilatlarından birini Basın Müzesi haline getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, diğer binayı da İzmirli ünlü modacılar Hanife Çetiner ve Esin Yılmaz’ın eserlerine ayırdı. “Anı Evi”ne dönüştürülen bina, yarın defileli bir törenle açılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 19. yüzyılın ikinci yarısında Rum Ortodoks Kilisesi olarak kurulan, 1924 yılından itibaren Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla Asar-ı Atika Müzesi olarak bir süre hizmet veren ve uzun yıllardır metruk biçimde duran Aziz Vukolos Kilisesi’nin müştemilatlarından birini ‘Anı Evi’ne dönüştürdü. Geçtiğimiz yıllarda hayatlarını kaybeden İzmir’in iki ünlü modacısı Hanife Çetiner ve Esin Yılmaz’ın eserlerinden oluşan ve vefatları sonrasında aileleri tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ne bağışlanan koleksiyonlar ‘Hanife Çetiner ve Esin Yılmaz Anı Evi’nde sergilenecek. Anı Evi’nin açılışı 15 Aralık 2012 Cumartesi günü (yarın) saat 15.00’de gerçekleştirilecek.
Açılışı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile eşi Türkegül Kocaoğlu’nun da katılacağı bir törenle yapılacak olan Anı Evi’nde, İzmirli iki modacının yaşamları boyunca ürettikleri kreasyonlar ve özel eşyaları sergilenecek. Yaklaşık bir yıl süren hazırlıklar sonucu tamamlanan Anı Evi’ndeki törende, modacıların eseri olan kıyafetler profesyonel mankenler tarafından tanıtılacak. Anı Evi’nde Hanife Çetiner’e ait 220 obje ile Esin Yılmaz’a ait 467 obje sergilenecek.

Bir Cevap Yazın