İzmir’de EXPO buluşması

EXPO 2020 yarışı öncesinde İzmir’i ziyaret eden Uluslararası Sergi Bürosu (BİE) Genel Sekreteri Vicente Loscarteles, “Bu kente her gelişimde, EXPO için çok büyük potansiyele sahip olduğunu görüyorum” dedi. Vali Kıraç, İzmir’in EXPO adaylığı için yarın Ankara’da önemli ziyaretler gerçekleştireceklerini açıkladı. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Diğer adaylardan daha azimli, istekli ve kararlıyız” dedi.

Uluslararası Sergi Bürosu (BİE) Genel Sekreteri Vicente Loscarteles, EXPO 2020 adaylık çerçevesinde İzmir’e gelerek basın mensuplarıyla buluştu.

Swiss Otel Grand Efes’te düzenlenen toplantıda konuşan BİE Genel Sekreteri, “Umarım Cumhuriyet’in 90. kuruluş yıldönümünde EXPO’yu da kutlayacaksınız. 3 Aralık’ta sunum dosyasını aldık. Dosyada büyük hazırlıklar yapılmış, çok sağlam ve yüksek kalitede bir proje hazırlanmış. Kasım ayında gerçekleşen sunum ve işbirliği ruhu mükemmeldi” dedi.

Daha önceki ziyaretlerinde Başbakanla ve Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü hatırlatan Loscarteles, “İzmir’in adaylığını herkes destekliyor, hazırlık aşamasında hükümetin desteğini görmek çok önemli. Bu proje ülke olarak ne yarar sağlayacak ve ülkeye mirası ne olacaktır, ona bakacağız. Daha sonra bu grup rapor oluşturacak ve rapor Yürütme Kurulu’na gidecek. Yürütme Kurulu bunu görüştükten sonra grubun fikri ortaya konulacak. Bu ziyarette, söz konusu hazırlıklarla ilgili süreçleri görüşeceğiz” diye konuştu.

Haziran ayında yapılacak olan BİE Genel Kurulu’nun çok önemli olduğunu vurgulayan Loscarteles sözlerini şöyle sürdürdü:

“Haziran ayında her şeyin yerleşmiş olması gerekiyor. Araştırma Kurulu ziyaret yapacak. İzmir’e her gelişimde, EXPO için çok büyük potansiyele sahip olduğunu görüyorum. İzmir’de vatandaşların desteği var. EXPO, kentte yaşayan vatandaşlar içindir. Yoksa varlık nedeni olmaz. EXPO ile Türkiye’nin uluslararası arenada imajı güçlenecektir. Bu nedenle İzmir’in adaylığı çok önemlidir. Benim de tarafsız olmam gerekiyor. Umarım EXPO’yu kazandığınızı kutlarsınız.”

Bir Cevap Yazın