Kefir içerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Orta Asya ve Kafkasya’da binlerce yıldır tüketilen kefir, Eker Gıda kalitesi ve güvencesi ile 7 yıldır sofralarda. Özellikle soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun hastalıklara karşı direncini artırmaya yardımcı olan Eker Kefir’i her yaşta, günün her saatinde ve dilediğiniz miktarda tüketebilirsiniz.
Binlerce yıldır Orta Asya ve Kafkasya’da tüketilen kefir, sütün kefir taneleriyle mayalandırılması sonucu elde ediliyor. Doğal bileşiminde bulunan fosfor, potasyum, sodyum, klor, magnezyum gibi mineraller, A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, folik asit gibi vitaminler ve esansiyel amino asitler ile dengeli beslenmede de önemli rol oynayan Eker Kefir, bağışıklık sisteminin yanı sıra sindirim sistemini de güçlendirmeye destek oluyor.
Kefirin faydaları saymakla bitmiyor. İçerdiği protein ve kalsiyum sayesinde kilo kontrolüne de yardımcı olan kefir, diyetteki yağların emilimini destekleyerek kolestrolü kontrol altında tutmaya katkıda bulunuyor. Yiyeceklerle alınan toksik (zehirli) maddelerin vücuttan atılmasına ve kabızlık, ishal ve bağırsak tahrişleri gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasına destek olan kefir, ayrıca yüksek kan basıncının düşmesine ve kalsiyumun bağırsaklardan emilimini artırarak osteoporoz riskinin azalmasına yardımcı oluyor. Her yaşta, günün her saatinde ve dilediğiniz miktarda tüketebileceğiniz Eker Kefir; ayrıca içine meyve ya da meyve suyu katılarak tercih edilebileceği gibi yoğurt, peynir, puding ve tatlılarda da kullanılabiliyor.

Bir Cevap Yazın