Bostanlı Açıkhava’da yenileme çalışmalarında sona yaklaşıldı

İzmir’de sıcak geçen yaz aylarında sanat etkinliklerinin vazgeçilmezi Karşıyaka Belediyesi Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu artık yılın 4 mevsimi hizmet verebilecek. Karşıyaka Belediyesi tarafından hazırlanan ve 2012 yazında çalışmalarına başlanan proje ile Bostanlı Açıkhava Tiyatrosu’na üstü açılır-kapanır bir sistem yapılıyor. Çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Yeni yılın ilk aylarında hizmete girerek, yeni yüzüyle Karşıyakalılara hizmet vermeye başlayacak olan Bostanlı Suat Taşer Tiyatro binasıyla kültür sanat alanında daha çok aktivitenin gerçekleşebileceğini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak,
“Bostanlı’daki Açıkhava tiyatro binamız sadece üy ay hizmet verebiliyordu. Açıldığı günden bu yana ülkemizdeki önemli sanat etkinliklerinin kentimize sergileneceği tek yerdi. Opera ve Tiyatro binamızın hizmete girmesiyle profesyonel gösteriler burada yapılmaya başlandı. Opera ve Tiyatro Sahnemiz açıldığı günden bu yana sürekli dolu, adeta yer bulmak zor hale geldi. Bostanlı Açıkhava Tiyatrosu’nun üstünün kapatılarak 12 ay hizmet vermesi için halkımızın da yoğun talepleri vardı. Projemizi hazırlayıp ihaleyi verdik. İnşaat tamamlanmak üzere, çok yakında burada da profesyonel tiyatro gruplarını, konserleri izleme imkanı sağlanacak. Kentimizin vizyonuna uygun kültür-sanat tesislerimiz sürekli artıyor. Önümüzdeki yıl ayrıca Karşıyaka Çarşısı ve Şemikler’de iki ayrı kültür merkezi daha hizmete açacağız” dedi.

Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu bin kişilik seyirci kapasitesi ile yaklaşık 25 yıldır hizmet veriyordu. Yeni hazırlanan ve bir milyon 190 bin Türk Lirası’na mal olacak tadilat projesiyle üstü açılır-kapanır sistemle kapatılıyor. Yan duvarlar yükseltilip çevre görünümü yenileniyor. Giriş ve çıkış yerleri, tuvaletler, sahne ve kulisler yeniden dizayn ediliyor. Koltukları ve aydınlatma sistemi değiştiriliyor. Halen devam eden inşaat yılbaşına kadar tamamlanacak.

Bir Cevap Yazın