BAŞKAN DURAK’TAN SERT “ÇÖP” ÇIKIŞI, “KURŞUN SIKILIRSA KARŞISINDA DURURUZ”

Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin Yamanlar’a yapılacağı iddiasıyla İzmir gündeminde başlayan tartışmaya Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’tan sert bir yanıt geldi. Sessizliğini Aralık ayı Meclis Toplantısı’nda bozan Başkan Durak, “İzmir için yapılabilecek en kötü seçimdir” dedi ve ekledi: “Bu mücadelede bize kurşun sıkılırsa karşısında dururuz.”

Kasım ayı Meclis Toplantısı’nda alınan kararla Aralık ayı toplantısını Yamanlar Gençlik Eğitim ve Kamp Merkezi’nde yapan Karşıyaka Belediye Meclisi’nin gündeminde Katı Atık Bertaraf Tesisi vardı. Tesisin Yamanlar’a yapılmasının iddiadan ibaret olduğunun altını çizen Başkan Durak, “Henüz resmiyete dökülmüş bir durum yok, ama işleyen bir süreç varsa da bilgimiz dışındadır. Bu iddianın doğru olma ihtimali karşısında söyleyebileceğim tek şey; İzmir için yapılabilecek en kötü seçimdir” diye de ekledi.

“Çöp değil yatırım istiyoruz”

Karşıyaka’nın çöp sorunuyla yıllarca acı içinde yaşadığını belirten Başkan Durak, “Bu sorun halledilmezse gerçekten çok sıkıntı çekeriz. Bizim soluduğumuz havada, içtiğimiz suda sorun olacak. İnsan olarak canıma kast ediliyorsa önlem almak görevimdir. Resmi görevle, atamayla gelenler yarın buradan gidebilirler ama biz buradayız. Tartışmak zorundayız. Taraflı, siyaset yaparak bakarsak bunu çözmemiz kolay değil. Biz artık huzurlu yaşamak istiyoruz. Yaşadığımız bölgenin nimetlerinden faydalanmak istiyoruz. Bu mücadelede bize kurşun sıkılırsa karşısında dururuz. Sorunun çözümü de vardır. Eski tarihlerde hazırlanan projeler var. Bu projeler ciddi projelerdir. Rafa kaldırılan bu işler ciddiye alınmalıdır. Biz kendi bölgemizde yatırım bekliyoruz çöp değil” diye tepkisini dile getirdi.

Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin yapılmak istendiği bölgenin sadece Karşıyaka için değil, tüm İzmir için önemli olduğunu vurgulayan Başkan Durak, “Yamanlar, İzmir’e nefes aldıran ve aldıracak olan, geriye kalmış nadir yeşil bölgelerden biridir. Dünyanın boğuşmakta olduğu çevre sorunları dikkate alındığında, elimizdeki böyle bir zenginliği pervasızca harcama hakkımız olmadığına inanıyorum. Bu alan, bir dönem tüberküloz tedavisi için sanatoryum yapılacak kadar seçkin doğal çevre kalitesi olan bu bölgede yer almaktadır. Karşıyaka ve İzmir Körfezine hakim konumdaki bu alanda yapılması düşünülen Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin, gerçekleştirilmesi durumunda, hava, su, toprak kalitesi, biyolojik çevre karakteri büyük zarar görecektir. Biriktirilecek kompost yığınlardan çıkan gaz anaerobik bakteriler üretecek ve metan gazı oluşturacak; bu da hava kalitesini bozacaktır. Çöp depolama alanından süzülen yağmur suları ile toprak ve yeraltı suyu kirlenecek; Yamanlar Kaynak suyu kaybedilecektir” dedi.

“Musluklardan zehir akacak”

Başkan Durak, bölgenin kentin dörtte birinin su ihtiyacını karşılayan kaynaklara da sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bu bölgedeki 70 tane su kuyusu ve pompa istasyonu ile Yamanlar suyu, Emiralem, Menemen, Çiğli, Karşıyaka, Bayraklı ve Bornova’nın su ihtiyacını da karşılamaktadır. Bir başka ifadeyle, bölgede yaşayan bir milyonun üzerinde İzmirlinin evinde Yamanlar suyu akmaktadır. Bu suyun, olası bir sızıntıyla kirlenmesi demek, bölgede yaşayan bir milyon kişinin evindeki musluklardan zehir akması demektir. Bu tesis için “olur” verme eğilimi gösteren resmi kurumlarımızın bu tehlikeyi göz ardı edip, siyasal karar verebilecekleri ihtimalini düşünmek dahi istemiyoruz. İnsan sağlığı gibi önemli bir konuda, böylesine küçük hesapların bahsini bile kabul etmemiz mümkün değildir. Bugün Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin Yamanlar’a yapılmasına “uygun”dur diye görüş beyan edenler, 1995 yılında ıslah edilmeyen dereler yüzünden kaybedilen 65 candan da sorumludur. Şimdi verecekleri bu kararla da, bölgede yaşayan bir milyon insanın geleceğini tehlikeye atmaktadır. Karşıyaka Belediyesi olarak, bu konuda rapor hazırlayacak kurumların konuya ne kadar bilimsel gerçeklere dayalı yaklaşacaklarının takipçisi olacağız” diye konuştu.

“Çöpün siyasetini, çığırtkanlığını yapmıyoruz”

Vali Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşüp, konunun ciddiyetini anlatacağını da belirten Başkan Durak, “Böyle bir hata yapmamalarını istiyoruz. Üniversitelerimiz dahil her tarafın görüşünü alacağız. Bu işin siyasetini yapmadan, çığırtkanlığını yapmadan yaşayan insanlarımızı düşünüyoruz. Gelecek nesillere bakışımızı ortaya koyacağız. Çocuklarımıza ‘Körfez’i kirlettik ama böyle bir şey yapmayacağız’ diyeceğim. Yeraltındaki hareketin, derelerin ne olduğunun iyi analiz edilmesi gerekir. Halkımızın bize verdiği görevi en iyi şekilde yapmaya çalışacağız” dedi.

ÇED sürecinde tüm gerçeklerin ortaya çıkacağını söyleyen Başkan Durak, yapılan yanlışlığın zaman kaybetmeden anlaşılması ve sağduyu hakimiyetinde sağlıklı bir karar verilmesi dileğiyle sözlerini bitirdi.

Bir Cevap Yazın