TAV Havalimanları 250 milyon avroluk yatırım ile İç Hatlar Terminalini yeniliyor

TAV Havalimanları, 2014 yılında tamamlamayı planladığı İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali için 250 milyon avroluk finansman kredisine bugün Londra’da imza koyacak. Sözleşme iştiraki TAV EGE Terminal Yapım ve İşletme AŞ (TAV EGE) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD, Denizbank, Unicredit, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası BSTDB ile Siemens Bank arasında imzalanacak.

İşlem büyüklüğü ve çok yönlülüğü açısından son dönemde bölgede gerçekleşen en önemli altyapı projesi olma özelliği taşıyan sözleşmeyle TAV’ın 2015 yılından sonra işletmeyi devralacak iştiraki TAV Ege, bankalar konsorsiyumuyla 250 milyon avro için el sıkışacak. Sözleşme İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşecek törenle imzalanacak.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, DHMİ verilerine göre son bir yılda yüzde 11 artışla 9 milyon 295 bin 290 yolcuya hizmet verdi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan 35 ülkeye, iç-dış hat dahil 119 destinasyona direkt uçuş gerçekleştiriliyor. Adnan Menderes, Türkiye’nin İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü büyük ticari şehri olan İzmir’in tek ticari havalimanı olarak hizmet veriyor. Önemli bir sanayi üssü olan kent, Türkiye’nin toplam sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştiriyor.

Terminalin öne çıkan özellikleri şöyle:
• 74 check – in kontuarı
• 37 asansör
• 30 yürüyen merdiven ve 666 metre yürüyen bant
• Saatte 5 bin bagaj kapasitesi
• 291 bin 267 metrekare toplam inşaat alanı

Bir Cevap Yazın