Muhteşem Endonezya Gecesi

Ankara Endonezya Büyükelçiliği, İzmir Endonezya Fahri Başkonsolosluğu, Endonezya Turizm ve Yaratıcı Ekonomi Bakanlığı ve Ege Üniversitesi (E.Ü.) işbirliğiyle ‘Muhteşem Endonezya Gecesi’ düzenlendi. E.Ü. Prof. Dr. Yusuf Vardar-Mötbe Kültür Merkezi’nde yapılan etkinlikte, Endonezya’nın yöresel halk dansları ve kukla gösterileri sunuldu. İlk kez organize edilen etkinliği izleyenler, 11 kişilik seramik ve müze dansçıları topluluğunun sahnelediği renkli gösterilerle unutulmaz saatlere ortak oldu. 800’e yakın davetlinin yer aldığı geceye katılanlar arasında yapılan çekilişle, iki kişiye Endonezya’ya uçak bileti hediye edildi.

Endonezya turizmini tanıtma temasıyla gerçekleştirilen geceye, İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Ankara Endonezya Büyükelçisi Nahari Agustini, İzmir Fahri Başkonsolosu Nalan Rimer, E.Ü. Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, diğer üniversitelerin rektörleri, E.Ü. öğretim üyeleri, İzmir’de görev yapan konsolos ve fahri konsoloslardan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Gecede ilk konuşmayı yapmak üzere kürsüye çıkan Fahri Başkonsolos Rimer, Endonezya dilinde “Hoşgeldiniz” anlamına gelen “Selamet Datang” sözleriyle konukları selamlayarak, “Önümüzdeki 20 yılda dünya ekonomisi içine girmeye aday bu iki ülkenin çok daha büyük boyutlarda olması gerekmektedir. Endonezya Türkiye için Güneydoğu Asya’ya, Türkiye de Endonezya’ya Avrupa ve Batı Asya’ya giriş kapısı olabilir. Ticareti artırmanın en önemli anahtarlarından biri, her iki tarafın birbirlerini kültürel ve toplumsal olarak tanımalarıdır” dedi.

İlk kez Endonezya’ya 1992’de gittiğini, pasaportunu polise uzattığında polisin bir pasaporta bir kendine baktığını, gözleri parlayarak “Atatürk- Türkiye” dediğinde büyük şaşkınlığa uğradığını söyledi. Rimer, “Düşünün 6000 mil ötede bir ülkede, tüylerinizi diken diken eden böyle bir söylem ile karşılaşıyorsunuz. Endonezya ile daha fazla bilgi sahibi olduğumda Atatürk’ün Endonezya’nın ilk Cumhurbaşkanı Sukarno üzerinde ne kadar büyük etkisi olduğunu, bağımsızlık mücadelelerinde Atatürk’ün ve İstiklal Savaşımızın rolü çok büyük olduğunu öğreniyorum. Öyle bir etkileşim ki; o günlerde doğan çocuklara Mustafa Kemal, Ziya Gökalp’ten etkilenerek Ziya, Halide Edip Adıvar’dan esinlenerek Halide, Adnan Adıvar’dan etkilenerek Adnan adları veriliyor” diye konuştu.

Sonrasında söz alan E.Ü. Rektörü Prof. Dr. Yılmaz, “Expo 2020’ye hazırlanan Türkiye için bu ilişkilerin, toplumsal ve kültürel birlikteliklerin, sanat paylaşımının, insanca değerleri dünyaya haykırmanın en güzel örneklerini yine Endonezya ile birlikte gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bizler ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ demek için sanatı aracı ediyoruz. Endonezya ile toplumsal ve kültürel ilişkilerimizi devam ettiriyoruz. Çalışmalarımız yalnızca kültürel boyutta değil, Ziraat Fakültemizin Endonezya’da iyi tarım uygulamalarıyla ilgili rehberlik ve akademik çalışmalarıyla da devam ediyor” dedi. Konuşmaların ardından Büyükelçi ve Rektör kendi ülkelerine özgü hediyeleri birbirlerine takdim etti. Sonrasında da Endonezya Medan Turizm Akademisi Direktörü Kosmas Harefa, ülkelerini tanıtan bir barkovizyon sunumu gerçekleştirdi.

Gecenin en renkli görüntülerine sıra geldiğinde 11 kişilik dansçı topluluğu, yöresel kostümler içerisinde Endonezya’nın 8 farklı dans çeşidini izleyenlerin beğenisine sundu. Cendrawasih, Njot-Njotan, Bajidor Kahot Jaipongan, Ngepak Enggang, Kandangan, Saman, Bajidor Kahot Kembang Tancung ve Poço Poço danslarını sergileyen ekip, salonda bulunanlar tarafından uzun süre alkışlandı. Dans gösterilerinin ardından geleneksel Endonezya Kukla Kahramanları gösterisi sunuldu. Yaklaşık iki saat süreni gecenin sonunda Büyükelçi Agustini’ye, Fahri Başkonsolos Rimer’e ve Turizm Akademisi Direktörü Harefa’ya Ege Üniversitesi Ege Cumhuriyet Ormanı’na dikilmiş olan fidanların sertifikaları verildi. Daha sonra da yapılan çekilişle geceyi izleyenler arasından iki kişi Endonezya’ya birer kişilik uçak bileti kazandı. Emekli Büyekelçi Can Altan ile öğrenci Ahmet Faruk Yoldaş oldu bilet şanslıları…

Bir Cevap Yazın