30 Kasım günü şiir müzikle buluşuyor

İzmir Devlet Opera ve Balesi şeflerinden besteci Ali Hoca, yazdığı ilginç yaratılarına bir yenisini ekliyor. Sanatçının “Olmanın Halleri” ve “Taş Yorumları” şarkılarını; İzmir Devlet Opera ve Balesi sopranolarından Eylem Demirhan Duru ve Ankara Devlet Opera ve Balesi solistlerinden bariton Arda Aktar seslendirecek. Piyanoda İzmir Devlet Opera ve Balesi korrepetitörü Tuğçe Özaytekin’in eşlik edeceği dinletinin Dünya Prömiyeri 30 Kasım 2012 Cuma saat 20.30’da Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.

Sina Akyol’un 2001 yılında yazdığı şiirlerin müzikle buluşmasını sağlayan Ali Hoca “Olmanın Halleri“ni soprano için, “Taş Yorumları“nı bariton için notalara döktü. Karşıyakalı sanatseverler için özel olarak hazırlanan dinleti; “Olmanın Halleri” soprano Eylem Demirhan Duru’nun “Giriş-Yaşamak”, “Can Bedende”, “Askı”, Çakıl” başlıklı şiirleri seslendirmesi ile başlayacak, kısa bir aradan sonra “Taş Yorumları” bariton Arda Aktar’ın seslendireceği “Varlık”, “Kabul Şiirleri”, “Rüzgâr İçin” ile sürecek.

“Her sanatçı, elbette öncelikle kendi sanatını kavrar ve onunla hemhal olur. Ne var ki, sanat dallarının birbirleriyle ilişki halinde olmaları kaçınılmazdır. Şiirle müzik arasında da böyle bir akrabalık ilişkisi söz konusudur. Örneğin ritim, müziğin kaçınılmaz bir parçasıyken, şiiri de şiir yapan temel ögelerden biridir. Müzik sanatının, karakteri gereği, enstrümana (müzikte insan sesi de bir enstrümandır ) duyduğu ihtiyaç, şiirde sözcüklere dönüşür. Şiirin müziğini işte bu sözcüklerin oluşturduğu sesler yaratır; sözcüklerin seçimi ve dizelerin gelişimiyle şiir de melodisine kavuşur” yorumunu yapan besteci Ali Hoca’yı saygı ve sevgi duygularıyla selamlayan şair Sina Akyol, bu şarkıları ilk kez dinleyeceği için de çok heyecanlı ve sevinçli olduğunu belirtti.

Etkinliğe giriş davetiyelidir. Davetiyeler Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesinden sağlanabilir.

(Tel: 330 64 04 )

Bir Cevap Yazın