Kadınlar, Karşıyaka’da “Fiziksel Saldırılardan Korunma Teknikleri”ni öğrendi

Karşıyaka Belediyesi sosyal projeleri kapsamında kadınlara yönelik gerçekleştirdiği etkinliklere bir yenisini daha ekledi. Ülkemizde son yıllarda artış gösteren şiddete karşı Karşıyakalı kadınlara “Fiziksel Saldırılardan Korunma Teknikleri” eğitimi verildi. Eğitimi veren isim de, en az etkinliğin kendisi kadar ilginç bir isim oldu. Kadınlara “Bir şiddetle karşılaşırsanız, önce ikna etmeyi deneyin” öğüdünü veren Alman eğitmen Freddy Kleinschwarzer interaktif sunumuyla da ilgi gördü.

Almanya’da polislere savunma teknikleri eğitimi veren Kleinschwarzer iknanın işe yaramaması durumunda şavunmaya geçilmesi gerektiğini belirterek, “Tekniklerim saldırı amaçlı değildir. Karşınızdakini etkisiz hale getirip bulunduğunuz yerden hemen ayrılmalısınız” dedi. Karşıyaka Belediye binasında 3 saat süren eğitimde, yapılması gereken savunma tekniklerini uygulamalı gösteren Kleinschwarzer, “Bu eğitim Uzakdoğu sporlarının karışımından oluşmaktadır. Normalde 8 hafta sürüyor. Burada anlattıklarım bu eğitimin özetidir“ diye de ekledi.

Kadına karşı şiddetin en fazla aile içinde gerçekleştiğini, çoğunlukla da polise yansımadığını belirten Alman eğitmen, insan vücudunda hassas noktaları göstererek, “İnsan vücudu aynı zamanda silahtır. Kullanmasını bilirseniz her zaman kendinizi koruyabilirsiniz“ dedi.

Saldırılardan korunurken karşıdaki kişiye zarar da verilebileceğini belirten Alman Uzman, “Saldıranın etkisiz hale gediğini görürseniz hemen uzaklaşın. Yine de hayati tehlike yaşamaması için kendinizi kurtardıktan sonra polisi haberdar edin. İstemeyerek karşı tarafa zarar verirseniz zor durumda kalabilirsiniz” diye de ekledi.

Alman uzman hafta sonu da Karşıyaka Belediyesi zabıta personeli ile özel güvenlik görevlilerine “Şiddete Karşı Savunma Teknikleri” eğitimini verdi.

Alman eğitmen Freddy Kleinschwarzer’in öğütler:

Silah olarak kullanılabilecekler.
-Parmaklar (Özellikle baş parmak)(Göz-gırtlak gibi hassas noktalara yapılacak darbelerde etkilidir), yumruk (Belli noktalara yapılacak sert darbelerde kullanılır), tırnaklar (Yüzde yaralama ve kanamalar oluşturacak yaralanmalar yapabilir), dirsek (Karşı tarafı etkisiz hale getirebilir, diz (Uygun yerlere sert vurduğunda çok etkilidir), ayaklar (Sert darbelerde kullanılır)
B- İnsan Vücudunda hassas noktalar.

Başın en üstüne sert vurulursa kişi bayılabilir, veya sersemleşir.
Alına sert vuruşlar kişiyi ölüme bile götürebilir. Elle vurursanız eliniz zarar görebilir.
Şakaklar başta en hassas yerdir. Kalem veya anahtarla yapılacak darbede kemikler kırılabilir, tehlikelidir.
Kaşlar ve yanaklar özellikle tırnakla çabuk kanar, saldıran kişi ağır bir yaralanma sanıp korkar. Bunu fırsat bilip kaçabilirsiniz.
Gözler başta en hassas yerdir. Parmakla bile saldırgan sakat bırakılabilinir. Kalıcı körlüğe neden olunabilinir, dikkatli olmak gerekir.
Burun çok etkili bir yerdir. Sağdan veya soldan yumruk darbesi, aşağıdan yukarı veya yukarıdan aşağı sert bir darbede kırılır. Burun delikleri tıkanır, hayati tehlike yaratmaz.
Üst dudak, alt dudak çabuk kanar, yırtılır.
Boyunda şah damarına iki yandan sert vurulursa beyine oksijen gitmesi durur. Saldırgan sersemler, etkisiz hale gelir.
Gırtlağa setçe vurulursa kişi nefessiz kalır.
Kaburgaların en son iki tanesi kısadır. Sert vurulursa kırılır. Karaciğere saplanırsa tehlikelidir.
Kaburgaların altında diyaframa sihirli üçgen diye adlandırıyoruz. Sert darbe alırsa kişi nefessiz kalır, bilinci bile kapanabilir.
Testisler erkeklerde en hassas yerlerden biridir. Ancak saldırgan saldırı anında sürekli kendini o yönde korur. Zor darbe alır, ancak kişiyi etkisiz hale getirir.
Dizler darbelerde çabuk kırılabilir. Sürekli sakat kalabilir.
Ayak bileği içinde dengeyi sağlayan hassas bir yer var. Darbe alırsa kişi yere yıkılır, dengesini kaybeder.
Ayak parmaklarının üzerine topuklu ayakkabı ile sert vurulursa kişi yürüyemez hale gelir.

Bir Cevap Yazın