Büyükşehir’den yeni bir yol daha

Işıkkent’te Ayakkabıcılar Sitesi ile Kara Nakliyecileri Sitesi’ne gelen büyük tonajlı kamyon ve TIR’lar nedeniyle ciddi trafik yoğunluğunun yaşandığı bölge, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı 6 şeritli bulvarla rahatladı.

Ayakkabıcılar Sitesi ile Kara Nakliyecileri Sitesi’nden Kemalpaşa Caddesi’ne direkt bağlantı sağlayan 6 şeritli yol, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından törenle açıldı. Planlama çalışmaları, itirazlar, yargı ve kamulaştırma kararları, derelerin üzerine yapılan menfezler, Botaş boru hattının by-pass edilmesi gibi pek çok problem nedeniyle yolun yapımında gecikmeler yaşandığını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Niyet, irade, inanç ve çaba, bunların hepsi bizde var ama bir şirketi ya da kendi paramızı yönetmiyoruz. Devletin kurumlarına, devlet mevzuatına göre iş ve proje yapıp para harcıyoruz. Bu yüzden gecikmeler yaşadık ama sonuçta yolumuzu tamamlayıp hizmete açtık. İzmir’in böyle 6 şeritli yollara, bulvarlara ihtiyacı var” dedi.
İzmir’de yol yapmanın, yol masrafının misli misli parayı kamulaştırma için köşeye koymak anlamına geldiğini kaydeden Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Sasalı yolunu bulvara çevirdik. Hıfzıssıhha’dan Yaşatanlar’a Hatay Caddesi’ni ve Halide Edip Adıvar caddesini rahatlatacak olan Dostluk Bulvarı adlı 6.5 kilometrelik caddemizin de kamulaştırma çalışmalarının sonuna geldik. Buca trafiğini rahatlatacak Uçan Yol’un ilk etap kamulaştırması için 20 milyon lira ödedik. Burada toplam 100 milyon liralık kamulaştırma yapacağız. Kamulaştırma bitince de Yeşildere’yi Otogar’a ve Çevre Yolu’na bağlayacağız. Bu, İzmir’in kamulaştırma yapılarak gerçekleştirilmiş en büyük yolu olacak. Yüzbaşı Hakkı İbrahim Caddesi’nde 18 milyon liralık kamulaştırma yaptık. Bu bizim, İzmir’e yakışır, ideal yollarımızın ilk örneğidir. Bu caddemizi ve Adnan Kahveci Kavşağı’nı deniz kıyısına taşıyoruz. Bunu gerçekleştirince, Aliağa istikametinden gelen vatandaşlar, Çevre Yolu’yla Yüzbaşı Hakkı İbrahim’i kullanacaklar ve Ankara asfaltı rahatlamış olacak. Kentin iki çıkışı olan bu iki yol, Ankara asfaltının sıkışıklığını giderecek iki ana yoldur.”

Bir Cevap Yazın