“Demokrasinin değil, Demokles’in kılıcı”

EÇEV’in konuğu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni yasayla Vali veya yardımcısının başkanlığında kurulacak izleme kurulu uygulamasının doğru olmadığını söyledi. Görev sahalarının genişlemesini ise “Bizi olumlu etkileyecek, hazırlıklıyız” şeklinde yorumladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV)’in geleneksel ‘Kültür Sohbetleri’nin konuğu oldu. Kente ve kentliye bakışlarını EÇEV gönüllüleriyle paylaşan Başkan Kocaoğlu, halk arasında Bütünşehir Yasası olarak bilinen “Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”ailişkin görüşlerini de açıkladı.
Başka ilçelere bağlanan bazı belediyeler ile kapatılacak belde belediyelerinde yapılan halk oylamalarında red kararı çıktığını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Aslında bu kararın anayasal olarak da anlamı büyük, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne müracaat edilince de anlamı büyük. Gözardı edilecek bir konu değil gibi görüyorum ama sonuçta ne olur bilemiyorum. Yasanın her tarafının Anayasa Mahkemesi tarafından bozulacağı kanaatinde değilim. Yasanın belli maddelerinin bozulması söz konusu olabilir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın