İzmirli sanatseverler Asya müziği ile buluşuyor

Büyükşehir Belediyesi’nin AASSM’de evsahipliğini yapacağı “Asyalı Kompozitörler Festivali”, İzmirlilere Uzak Doğu müziğini tanıtacak. Pazartesi günü başlayacak festival 18 Kasım’a kadar devam edecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), “Asyalı Kompozitörler Festivali”ne hazırlanıyor. 12 – 18 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenecek festival, Asya’nın dünyaca ünlü kompozitörlerini İzmir’de ağırlayacak.
Festival’de ilk 2 gün sahne alacak Yeni Müzik Kooperatifi, İsveç Hükümeti tarafından dünyayı dolaşarak müzik yapmak ve yaymak amacıyla görevlendirilmiş ve kendileri için bestelenmiş eserleri icra eden bir grup olma özelliği taşıyor.
14 Kasım’da sahne alacak olan Endonezyalı “Yogyakarta Çağdaş Müzik Topluluğu”, yerel dokusuyla festivalin en kendine özgü grubu durumunda. İzmirli sanatseverlerin 15 Kasım’da izleyeceği Yeni Zelanda Üçlüsü, Güney Pasifik müziğine öncülük ediyor. Festivalde yer alacak “IIZ+ Dörtlüsü” grubu ise Kore, Tayvan, Japonya, Almanya ve ABD’den bir araya gelen, farklı dilleri konuşan ve farklı müzik dokuları üreten müzisyenlerden oluşuyor.
Festivalin son günü sahne alacak grup “Grame Müzik Tiyatrosu”. Grame’in Tayvan kökenli vurma çalgıcısı Yi-Ging Yang, Fransa – Lyon’da Asya’yı dile getirirken “şok etki yaratan” vurmalı sesler ile İzmir seyircisine farklı bir konser sunacak.
AASSM Küçük Salon’da düzenlenecek konserler saat 20.00’de başlayacak. Asya müziğini yakından tanımak isteyen İzmirliler, AASSM ve İzmir Sanat gişeleri ile http://www.izmir.bel.tr/Kultursanat/Anasayfa internet sitesinden öğrenci için 3 TL, tam için 5 TL’den bilet temin edebilecekler.

Bir Cevap Yazın