Başkan’dan radikal çıkış

İstihdam Zirvesi’nin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Asgari ücret gibi azami ücret de belirlensin. Bu sistemi kurabilirsek, kölelik düzeninden farksız taşeronlaşmadan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurtarabiliriz” dedi.

Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “İzmir 1. İstihdam Zirvesi” İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda düzenlenen törenle başladı. İş dünyası ile ekonomi dünyasını İzmir’de buluşturan zirvede, İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZELMAN A.Ş. “en çok istihdam sağlayan işletme ” ödülü aldı.
Zirvenin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu, Ege bölgesinin en çok işçi çalıştıran kurumu olarak istihdama ve işçiye bakış açılarıyla uygulamalarını anlattı.
1980 öncesinde iş barışında ciddi sıkıntılar yaşandığını ve 80 sonrasında taşeron çalıştırılmasının “icat edildiğini” anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Ve bu yöntemle sendikalar, toplu sözleşmeler bypass edildi. Tarafsız gözle bakıldığında her iki tarafın da kendi açılarından haklı olduğu söylenebilir. Ama olan işçiye oldu” şeklinde konuştu.
Sendikaların gitgide ağırlığını yitirdiğine de dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, “İşçi örgütlü olmaktan çıkıyor. Bunda en büyük payın, işçi sendikalarının izlediği politikalar olduğunun altını çizmek istiyorum. Yaklaşık 30 yılı aşkın bir süredir taşeronda çalışan işçilerimizin iş güvencesi yok. Bu geldiğimiz noktada Türkiye ekonomisi üretemiyor. 75 milyon ülke vatandaşının ve bu dev ekonominin, dev potansiyelini yeteri kadar üretemediği, potansiyelini kullanamadığı bir gerçek. Burada siyaset yapmıyorum. Bu hastalık sadece bugünün, bu iktidarın hastalığı değil. Geçmişten bu tarafa gelen bir hastalık bu. Tarımda, sanayide üretemiyoruz. Ve güvencesi olmayan işçinin verimliliğini tartışmıyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın