Poyrazoğlu’ndan kukla baskını

Dünyaca ünlü kukla ustası ve kukla eğitmeni Hollandalı Neville Tranter’in İzmir’de olduğunu öğrenen ünlü tiyatrocu Ali Poyrazoğlu, İzmir’e kukla baskını yaptı. Önce 5’nci Forum Bornova Kukla Oyunu Yarışması’na hazırlanan ilköğretim okullarının öğretmenleri için düzenlenen kukla kursunu ziyaret eden Poyrazoğlu, öğretmenlerle bir sohbet ederek 7’nci İzmir Uluslararası Kukla Günleri programı içerisinde düzenlenecek yarışmayla ilgili bilgi aldı.
Daha sonra ise “Ben Yapmadım!” adlı tek perdeli oyun için İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçılarına kukla eğitimi veren Hollandalı sanatçı Tranter ile buluştu. İzmir’de kukla sanatının gelişiminden büyük mutluluk duyduğunu belirterek, dünyaca ünlü kukla ustasıyla tanışmak ve sahnelemek istediği iki kukla oyunu öncesinde bazı bilgiler almak için İzmir’e geldiğini söyledi.
Tranter ile sohbetinin ardından İzmir Uluslararası Kukla Günleri Direktörü Selçuk Dinçer’i kutlayan Poyrazoğlu, çalışmalarıyla İzmir’in kukla alanında uluslararası platformlarda söz sahibi olmasındaki payının yadsınamaz olduğunu söyledi. Poyrazoğlu, “İzmir artık kukla festivalleriyle anılıyor. Yükselen bir grafik var ama bu çabaların desteklenmesi gerekiyor. Yani bundan sonraki görev resmi ve özel kurum ile kuruluşlara düşüyor ki bu yıl daha bir farklı, sonraki yıllarda da bu grafiğin yükselmesi için sponsorluk desteği gerekiyor” dedi.

Bir Cevap Yazın