Karşıyaka’ya 7 Yıldızlı Açılış

Karşıyaka’yı açılış heyecanı sardı. 2 Kasım Cuma günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı görkemli iki ayrı törenle 7 tesis daha hizmete girecek. Normal şartlarda 60 milyon liralık yatırımları, sahip oldukları kaynaklar ve tasarrufla 10 milyon liraya mal ettiklerini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Karşıyaka’nın ihtiyacı olan, modern yüzünü geleceğe taşıyacak yepyeni 7 tesisi hemşerilerimin hizmetine sunmaktan dolayı gururluyum. Ve bu gurur onlarla da paylaşmak istiyorum” diyerek, Karşıyakalıları 2 Kasım’daki açılışlara davet etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun 2 günlük İzmir ziyaretinin ilk gününde gerçekleşecek açılış törenleri, iki ayrı noktada yapılacak. Atakent’teki ilk tören Ahmet Taner Kışlalı Rekreasyon Alanı’nda yapılacak. Buradaki toplu açılışta, 50 bin metrekarelik Rekreasyon Alanı’nın yanı sıra, 2. Hizmet Binası, Sağlıkevi, Türkan Saylan Kız Konukevi ile Kadın ve Çocuk Sığınmaevi’nin açılışları da sembolik olarak yapılacak.

Açılış törenlerinin ikinci ayağında adres bu kez Yamanlar Dağı olacak. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Karşıyaka Belediyesi tarafından yaptırılan Yamanlar Gençlik Eğitim ve Kamp Merkezi’nin açılışını yapacak. Gençlere her türlü spor ve kamp imkanını sunan 42 bin metrekarelik merkezde kısa adı KARGEM olan Karşıyaka Gençlik Merkezi’nin binlerce öğrencisi ile birlikte bir araya gelecek olan Kılıçdaroğlu, daha sora ise, ünlü heykeltraş Pınar Öktem tarafından tesisi kazandırılan 21 metre yüksekliğindeki “Cumhuriyet Anıtı”nın da açılışını yapacak.

İşte 7 Yıldızlı Tesisler:

İZMİR’E GONDOL KEYFİ GELİYOR

İzmir gondol keyfiyle tanışmaya hazırlanıyor. Karşıyaka Atakent Mahallesi’nde 50 bin metrekare alana kurulan Ahmet Taner Kışlalı Rekreasyon Alanı’nda biri 8 bin, diğeri ise 5 bin metrekare büyüklüğünde iki gölet bulunuyor. Farklı kimliğiyle İzmir’de ilk olma özelliğini taşıyan Ahmet Taner Kışlalı Rekreasyon Alanı’nın göletlerinde gondol ve sandal keyfi yaşayan İzmirliler, restoran ve kafeteryalarda da eşsiz lezzetlerle tanışacak. Küçük göletteki Korsan gemisinde fotoğraf çektirip, gezinti alanlarında dolaşarak, şehrin karmaşasında kısa süreliğine de olsa uzaklaşma imkanı sağlayan mekan, çocuk oyun alanlarıyla da fark yaratıyor. İlginç görüntüleriyle dikkat çeken oyuncaklar, zeka ve muhakeme yeteneğini geliştirici özellikler taşıyor.

KARŞIYAKA BELEDİYESİ GENÇLİĞİ ZİRVEYE TAŞIYOR

Karşıyaka Belediyesi İzmir’e yepyeni bir cazibe merkezi daha kazandırıyor. Yamanlar Dağı’nın zirvesinde yapımı tamamlanan Yamanlar Gençlik Merkezi, 42 bin metrekare alan üzerinde adeta cennetten bir köşeyi andırıyor. Şehir merkezinden 20 dakika uzaklıktaki merkezde basketbol, voleybol ve futbol sahaları, tenis kortları, yüzme havuzu, golf sahası, satranç alanları ile 1200 kişilik anfi tiyatro bulunuyor. Merkez, 200 kişilik çadır alanı, 7 adet çift bungalov, 14 odalı misafirhane, ocakbaşı, restoran, kafeterya ve seyir terası ile konaklama imkanı da sunuyor. 3 milyon liraya mal olan Yamanlar Gençlik Merkezi’nde bir de kantin ile revir bulunuyor.

ÜNİVERSİTELİ GENÇ KIZLARA “BEŞ YILDIZLIK” HİZMET

Üniversite eğitimlerini bir başka kentte sürdüren gençler için başlıca sorundur barınma. Karşıyaka Belediyesi son yatırımlarından biriyle genç kızlarımıza beş yıldızlı konfora sahip barınma olanağı sunuyor. Zübeyde Hanım Mahallesi’nde yaptırılan Türkan Saylan Kız Konukevi 2 Kasım’da düzenlenecek törenle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılacak. Uygun ücretler karşılığında, üniversite eğitimi için İzmir’e gelen genç kızlara barınma imkanı sağlayan Konukevi 5 kattan oluşuyor. Bin metrekare inşaat alanına sahip tesiste, her türlü konforun bulunduğu odaların yanı sıra, etüt sınıfları, bilgisayar odası, yemekhane, çamaşırhane ve sığınak da bulunuyor.

KARŞIYAKA YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞUYOR

Karşıyaka Belediyesi yatırıma doymuyor. 2012 yılı bitmeden yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Nergis Mahallesi’nde bir yıl gibi kısa bir sürede yapımı tamamlanan yeni hizmet binası açılış için gün sayıyor. 1664 metrekare inşaat alanına sahip 7 katlı binanın zemin katında ücretsiz mamografi ve kemik ölçümü hizmeti de verecek olan sağlık evi bulunuyor. Karşıyaka Kent Konseyi de artık çalışmalarını yeni hizmet binasında sürdürecek. Çocuk, Genç, Kadın, Engelli ve Esnaf Meclisi kendilerine ayrılan ofislerde hizmet verirken, meclis toplantılarını da 110 kişilik toplantı salonunda yapacak. Karşıyaka Belediyesi Zabıta Müdürlüğü de, yeni hizmet binasında faaliyet gösterecek bir diğer birim olacak. 1 milyon liraya mal olan Hizmet Binası’nda ayrıca bazı sivil toplum örgütleri için de ofisler yer alacak.

KADINLARA ÜCRETSİZ TARAMA

Karşıyaka Belediyesi’nin sağlık hizmetlerine bir yenisi daha ekleniyor. 2. Hizmet binasının zemin katında açılacak olan Sağlık Evi’nde kadınlara ücretsiz mamografi ve kemik ölçümü yapılacak. 7 katlı hizmet binasının zemin katındaki sağlık evinde, acil müdahale odaları, biokimya laboratuvarı, ultrason ve egzersiz odaları ile poliklinik de bulunacak.

ŞİDDET MAĞDURLARINA 7/24 “GÜVENLİ” HİZMET

Ülkemizde son yıllarda artan aile içi şiddete karşı duyarsız kalmayan Karşıyaka Belediyesi’nin Kadın ve Çocuk Sığınma Evi hizmet vermeye başladı. Birleşmiş Milletler fonuyla hayata geçirilen tesisin resmi açılışı sembolik olarak 2 Kasım’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılacak. Güvenlik nedeniyle adresi gizli tutulan Kadın ve Çocuk Sığınma Evi’nde, şiddet mağduru kadın ve çocuklara güvenli ve konforlu barınma imkanı sunuluyor. 7 gün 24 saat hizmet veren sığınma evinde her türlü konforun bulunduğu özel odaların dışında, çamaşırhane, yemekhane, sığınak, hobi, televizyon ve çocuk oyun odaları bulunuyor. 20 kadın ve 20 çocuk kapasitesine sahip sığınma evinde, şiddet mağdurlarına psikolog ve avukat desteği de veriliyor. Hayata yeniden tutunmaya çalışan kadınlara özgüvenlerini yeniden kazanmaya yönelik bu çalışmaların yanı sıra, ekonomik özgürlüklerini kazanabilmeleri için meslek kurslarıyla da destek veriliyor.

CUMHURİYET’İN 89. YAŞINA EN ANLAMLI ARMAĞAN

Yamanlar Dağı’nda yapımı tamamlanan Yamanlar Gençlik Merkezi’nin uç noktasında konumlandırılan 21 metre yüksekliğindeki Cumhuriyet Anıtı da 2 Kasım’daki açılış şöleninin bir parçası olacak. Yamanlar Dağı’nın zirvesinden İzmir’i selamlayacak olan dev anıt, Çanakkale Savaşı’ndan başlayarak, Milli Mücadele’yi simgeleyecek. 6 metrelik kaidesi üzerinde yükselecek olan 15 metrelik anıt her yönden izlenebilecek şekilde tasarlanmış. Anıtın bir yüzünde, İzmir’in kurtuluşuna adını yazdırmış Hasan Tahsin, bayrağı göndere çeken Yüzbaşı Şerafettin, Gökçen Efe ile Türk kadınını simgeleyen Çete Ayşe bulunuyor. Diğer yüzünde ise, Türk Bayrağı, Çanakkale şehidi ile onunla birlikte bayrağı dik tutan Kuvayı Milliye askerine yer veriliyor. Anıtın üst bölümünde ise, Atatürk, Cumhuriyet’i emanet ettiği gençlerle sembolize ediliyor. Başaklarıyla genç kız figürü ise, üretkenliği ve kadının Cumhuriyet’in değerleri arasındaki önemini anlatıyor. Anıt, ünlü heykeltraş Tankut Öktem’in kızı Pınar Öktem Doğan tarafından yapıldı.

Bir Cevap Yazın