Karşıyaka ve kentsel dönüşüm

Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka Müteahhit ve İşadamları Derneği (KAMİAD) ile birlikte düzenledikleri panelde, müteahhitlere “kent dönüşümünü” anlattı. Yasalarda yapılan son değişiklikler ile Karşıyaka’da hazırlanan imar planı çalışmaları hakkında bilgi verildi, sorular cevaplandırıldı. Herkesin sağlıklı bir evde oturmak istediğini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Yaptığımız yeni planlar Karşıyaka’da yaşayan yaklaşık 100 bin kişiyi etkiliyor. Karşıyaka’nın üçte biri bu değişimle sağlıklı konutlara kavuşacak.” dedi.

İzmir’de ilk kentsel dönüşümü Yalı ve Şemikler bölgesinde 630 konutun yıkılarak gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Durak “ Hiç kimsenin burnu kanamadan burada kötü koşullarda yaşayan vatandaşlarımızı sağlıklı konutlara taşıdık. Ancak çok çabuk unutuldu. Şimdi kentsel dönüşümde ilçe belediyesi olarak yetki istiyoruz. Konutları yıkarken vatandaşa yeni konut da göstermeliyiz. Yolu uzatmak yerine çözümü kolaylaştırmamız gerekir. “ dedi.

Karşıyaka’nın merkezinde yapılaşmanın yıllar önce tamamlandığına dikkat çeken Başkan Durak, “Ancak o zamanlardaki teknikle yapılan konutlar günümüzde afetlere karşı oldukça dayanaksız konumda. Belediyemiz bu konuda çalışmalar gerçekleştirdi, kentsel yenileme için proje hazırladı. Aynı şekilde Örnekköy bölgesi, Cumhuriyet ve İnönü Mahalleleri için de projeler hazırladık. Yaptığımız yeni planlar Karşıyaka’da yaşayan yaklaşık 100 bin kişiyi etkiliyor. Karşıyaka’nın üçte biri bu değişimle sağlıklı konutlara kavuşacak.“ dedi.

Bir Cevap Yazın