Çeşme’den Bozcaada’ya mavi yolculuk

Çeşme ve Alaçatı turizmde geç keşfedildi ama çok popüler oldu. Ancak güzel marinalarına rağmen yat turizminde epey geride kaldı. 9 Eylül’ü fırsat bilerek önümüzdeki yıllarda çok rağbet göreceğine inandığım Çeşme-Bozcaada arası Kuzey Ege Mavi Yolculuk rotası yazıyorum.
9 Eylül sadece bir kentin kurtuluşu değil, yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun da müjdecisi. Doğup büyüdüğüm İzmir, merkezi ve hinterlandı ile denizle haşır neşir olmuş bir kentimiz. Gerçi son 20-25 yıldır doldurulan ve sahil yapısı bozulan Kordon nedeniyle kent merkezi denizden koptu. Ama hinterlandı ve İzmirliler denizi ve denizciliği hissederek yaşıyor. İzmir Körfezi’nde bir marina yok ama hemen yakınında Çeşme’de Altınyunus, Dalyan ve merkezdeki İC Marina, Alaçatı Port ve Sığacık’taki Teos Marina şimdilik bu ihtiyacı karşılıyor. Dikili, Çandarlı, Foça, Urla, Karaburun yarımadasındaki belediye limanları ya da balıkçı barınakları da yine denizcilere hizmet veriyor.
Alaçatı’nın kurtuluşu 15 Eylül, Çeşme’nin de 16 Eylül’dür ama esas olan İzmir’in kurtuluşu olduğu için, Kuzey Ege parkurlarını anlatacağım. Turizmde Çeşme ve Alaçatı’nın yıldızı parladı ama aynı şeyi şimdilik yat turizmi için söyleyemiyoruz. Ancak hemen bir hatırlatma yapayım. Kuzey Ege kıyıları mavi yol güzergahı bakımından Güney Ege kadar popüler olmasa bile özellikle Alman turistler yavaş yavaş burada charter yapmaya başladılar. Elbette Bodrum-Kaş arasındaki Güney Ege rotası mavi yol rotası bakımından dünyanın en iyi rotaları arasında yer alıyor. Ama Kuzey Ege’yi de es geçmeyin derim.

Bir Cevap Yazın