BOZKIRIN TEZENESİ “NEŞET ERTAŞ”

Geçen ay başladığımız bu bölümde Ekim ayı hazırlıkları içerisinde itiraf etmek gerekirse “Neşet Ertaş” yoktu ama 25 Eylül günü Karşıyaka’da hayatını kaybetmesi ve zamansız gidişi üzerine onu analım istedik.
Neşet Ertaş türkü demek; binlerce yıldır söyleyen ve söylenecek olan… Neşet Ertaş bağlama demek;binlerce yıldır çalınan ve çalınacak olan… Kırk yıldır ismi türkü ve bağlama ile özdeşleşmiş Neşet Ertaş’ın yoksulluk, gurbet ve ayrılıklarla dolu hayat hikayesi 1938’de Kırtıllar Köyünde başlar. Anası Keskin’in Hacelobası köyünden Döne, babası Yağmurlu Büyükoba’dan Muharrem Ertaş… Baba Ertaş, orta Anadolu Türkmen/Abdal Müziği geleneğinin bilinen en güçlü temsilcilerinden biri ve gelmiş geçmiş en büyük bozlak ustası.
“Yağmurlu Büyükoba, Hacelobası, Kırtıllar, İkibikli, Tezrek, Barak, Kırıksoku, Keskin, Kırıkkale, Yerköy ve Çiçekdağı… ” Buralar, asırlar öncesinin gezginci ozanlık geleneğini sürdürürcesine köy köy gezen Baba Ertaş’ın çocukluk ve ilk gençlik yılları, başta Kırşehir Ve Yozgat’a ait. Bu köyler olmak üzere çevre il ve ilçelerde babası ile düğün çalarak geçer.
Hayatını anlattığı bir şiirinde şöyle der:
“Dizinde sızıydı anamın derdi
Tokacı saz yaptı elime verdi
Yeni bitirmiştim üç ile dördü
Baban gibi sazcı oldun dediler”

Bir Cevap Yazın