Berlin modeline İzmir markajı

100 yılı aşkın bir süredir başarıyla işletilen tramvay sistemlerini incelemek için Almanya’ya giden İzmir Büyükşehir Belediyesi heyeti, Bremen’den sonra Berlin’de de temaslarda bulundu. Kentin toplu ulaşım sistemlerini işleten BVG’de brifing alarak Berlin modelini masaya yatıran Başkan Kocaoğlu, Senatör Müller’i de ziyaret ederek aynı konuda kapsamlı bir görüşme yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Berlin Eyaleti Çevre ve Şehir Gelişiminden Sorumlu Senatörü Michael Müller ile bir araya gelerek Berlin ve İzmir’in ulaşım sorunları ve çözüm yolları üzerine detaylı bir görüşme yaptı. Berlin’in Ulaşım Danışmanı Dr. Fiedemann Kunst ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Raif Canbek’in de katıldığı görüşmede, ağırlıklı olarak tramvay sistemleri üzerinde duruldu. İzmir’de kuracakları tramvay sistemi öncesinde, 100 yılı aşkın bir süredir elektrikli tramvay geleneği olan Berlin’in deneyimlerinden yararlanmak istediklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Toplu ulaşımda lastik tekerlekli sistemden raylı sisteme geçmek istiyoruz. Bunu yaparken de, yeni teknolojileri yakından tanımaya çalışıyoruz. Örneğin katanerli yerine alttan beslemeli sistemi yakından inceliyoruz. Ancak henüz bu sistem Avrupa’nın en gelişmiş kentlerinde bile henüz uygulanamıyor” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, elektrikli otobüs sistemindeki gelişmeleri de yakından izlediklerini söyledi.
Berlin Eyaleti Çevre ve Şehir Gelişiminden Sorumlu Senatörü Michael Müller ise toplu ulaşımda önceliği tramvaya verdiklerini belirterek, ulaşım sistemlerini üreten önemli grupların Berlin’de olmasının kendilerine büyük bir avantaj sağladığını ifade etti. 1910 yılında atlı tramvayları elektrikli sisteme çeviren Berlin’de 190 kilometrelik tramvay hattı bulunduğunu hatırlatan Müller, “Karayolu trafiğindeki azalmayı görür görmez, toplu ulaşım sistemleri ile bisiklet entegrasyonu üzerinde çalışmaya başladık. Elektrikli otobüs sisteminde henüz yerine oturmayan şeyler var. Biz de bu süreçte, mazottaki hava kirliliğini sıfıra indirebilmek için otobüslerimizin tamamına özel bir filtre taktık” dedi.

Bir Cevap Yazın