Eylül !

Sevgili okurlarım,
Artık bende alışkanlık oldu, hangi ay nereden nasıl gelmiş diye araştırıp soruşturmak… Eylül için de minicik bir araştırma yaptım ve sizlerle paylaşmak istiyorum.
Eylül, Arapça eylûl, Süryanice “üzüm” anlamındaki aylûl’den (üzüm ayı) gelmektedir.
Eylül adının İngilizce karşılığı olan “September”, Latince 7 anlamına gelen “septem” den geliyor. Eylül, M.Ö.153’e kadar, eski Roma takviminde 7. aydır ve Roma imparatoru Septimius Severus ile aynı anlama geliyor.
İşte bu muhteşem bilgilendirmeden sonra, adı itibariyle sonbahar’ın habercisi Eylül ayında önümüzdeki günlere hazırlık, mutfağımızda el altında bulunabilecek ve sizlere kışlık kilerinizde bulundurabileceğiniz birkaç çeşit ürün için püf noktaları vermek istiyorum.
Bunlar için tarif vermeyeceğim, zira hepimizin geleneklerinde olan ve farklı metotlarla uyguladığı şeyler, ben sadece derleyip, topluyorum…
Yalnız en başta bir şartım var.
Kışlık hazırlıkların yapılması için en önemli ritüel, mutlaka arkadaşlar, dostlar, komşular veya aile fertleriyle birlikte bir arada bu hazırlıkları yapmaktır.
O zaman bütün bu hazırlıklar, büyük bir keyif, adeta büyük bir şölen havasına bürünüyor… Kışlık hazırlıklar denince de ilk aklımıza gelenler, konservelemek, kurutmak, dondurmak, tatlandırmak ve turşu haline getirmek…

Bir Cevap Yazın