Bir Avrupa kenti edası var, Karşıyaka da

Sanatı ve sanatçıyı her ay taşımaya çalıştığımız sayfalarda bu ay konuğumuz ressam Hande Akalın. Ressamlığı, bir sanatçının duruşunu ve Karşıyaka’yı anlatmaya çalıştı sizlere…

Sanatın her dalı derken resim haricinde uğraştığın bir sanat dalı var mı? Yoksa zaten resmin sanatın her dalını kapsadığına mı inanıyorsun?

Bir sanatsever olarak izleyici olma noktasında ilgileniyorum sadece sanatın diğer dallarını da. Ama hayatımdaki ilk profesyonel kazancı Tiyatro oyuncusu olarak kazandım. Çok uzun yıllar önce İzmir Devlet Tiyatrosunun sınavını kazanarak aldığım tiyatro eğitimi sırasında İzmir Devlet Tiyatrosu bünyesinde oyuncu olarak çalıştım. Ama asıl ilgi alanım resimdi, baktığımızda aslında her sanat dalı birbirini kapsayabilir. Sonuçta temel nokta yaratıcılık, birinde renklerle birinde notalarla bir diğerinde sözcüklerle ya çamurla. Araçlar farklı.

Renkler ve duygular dedin, renklerin büyülü dünyası? Hangi renkler senin büyün? Hangi renk aşkını tarif ederken hangisi tek tek rahatsızlığını döküyor ortaya. Mutluluk mu hüzün mü? Fırçanı daha çok hareketlendiren?
Aslında hemen her duygum fırçamı hareketlendiriyor. Coşku dolu olduğumda daha çok kırmızılar, hüzünde morlar maviler, karamsar anlarımda griler, üzüntümü de paylaşıyoruz resimle coşku mu da dedim ya kadim dostum hep yanımda…

Bir Cevap Yazın