Son trend Aptal Şarışın

İletişimci Özgür Arasın yeni sezon için baştan aşağı yenilediği mekani eelence artik “ablam” adıyla hizmet veriyor. Farklı konsepti ve tamamen özgün bar menüsüyle İstanbul gece hayatına bir anda taptaze bir renk katan ablam, kısa sürede ünlü isimlerin de uğrak yeri oldu.

Açılmadan konuşulmaya başlayan “Ablam” birkaç hafta içinde Deniz Akkaya, Gülben Ergen, Mehmet Ali Erbil, Zuhal Topal, Tan, Nihat Odabaşı, Stelyo Pipis, Sibel Tüzün gibi bir çok ünlü ismin ugrak yeri oldu.
Salıdan Cumartesiye haftanın 5 günü boyunca yerli ve yabancı şarkılar eşliğinde eğlenceli gecelerin yaşandığı Ablam, Özgür Arasın tarifleriyle hazırlanmış ve özel şişelerde sunulan kokteylleriyle de çok popüler. İçerikleri kadar isimleriyle de büyük ilgi toplayan ve şimdilik sadeceAblam da satışı gerçekleşen Aptal Şarışın ,Şıp Sevdi Limaota , Nagihan , Ruj gibi kokteyller gelen konuklar tarafından çok rağbet görüyor.
İlerleyen günlerde farklı noktalarda satışa da sunulacak kokteylleri için Özgür Aras Ekip olarak dünyadaki tüm trendleri takip ediyoruz. Kendi damak tadımıza hitap eden formülleri, artık çok iyi tanıdığımız müşterilerimizin de beğenisini göz önüne alarak uyarlıyoruz.Hiç kulanılmamış meyvaları kullanarak kokteyller yaratıyoruz. İsimlerini de konseptimize uygun olarak seçtik. Şimdilik sadece ablam’da bulabileceğiniz özel imalatlarımız yakında dışarıda da satılacak” dedi.

Ablam’ın özel tatları:
Rouge : votkanın her derde deva meyve nar ile dansı.
Limonata : El yapimi limonata frambuazla birlesiyor, bacardy eklenince hafif oldugu kadar carpici bir tat çıkıyor.
Nagihan : Sakizli Votka.
Sip sevdi : Papaya, seftali, kavun meyveleriyle yapilan votkali bir lezzet dünyası.
Aptal Sarisin : Bodrum’un mis kokulu mandalinalari ve votkanin ateşli bileşimi.

Ablam
Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi No: 83
Para Palas Oteli Karşısı (ex eelence)
Beyoğlu / İstanbul
0536/ 594 11 39
twitter.com/ablamistanbul
twitter.com/ozguraras
facebook.com/ablam
fourquare.com/ablam

Bir Cevap Yazın