İzmir basını için “tarihi” bir gün

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ege Üniversitesi’nin işbirliği ile kente kazandırılan ‘Basın Müzesi’ törenle açıldı. Basın tarihi açısından önem taşıyan olay ve isimlere ilişkin anıları da canlandıracak müzede sergilenen objeler arasında, Metin Göktepe’nin kazağı, Uğur Mumcu’nun ilk bilgisayarı ve Abdi İpekçi’nin daktilosu da yer alıyor.

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü kutla etkinlikleri çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ege Üniversitesi’nin işbirliği ile kurulan “Basın Müzesi” törenle hizmete girdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin restore ettiği Ayavukla (Aziz Vukolos) Kilisesi’nin müştemilatlarından birini Gazeteciler Cemiyeti’nin süresiz kullanımına sunmasıyla oluşturulan müzenin açılış törenine ilgi büyüktü.

“Kardeşimin kazağı olması gereken yerde”
Törende ilk konuşmayı, 1996 yılında görevi başında öldürülen gazeteci Metin Göktepe’nin kardeşi Meryem Göktepe yaptı. Anneleri Fadime Göktepe ile birlikte törene katılan Meryem Göktepe, basın emekçilerinin ısrarlı takibi ve ailelerinin çabaları sonucu devletin önceleri üzerini örtmek istediği bu cinayeti kabul etmek zorunda kaldığını söyledi. Yakınlarını kaybetmiş aileler olarak Toplumsal Birlik Platformu’nu kurduklarını ve önemli mesafeler kat ettiklerini dile getiren Meryem Göktepe, kardeşinin yaşamını yitirdiği son görevi sırasında üzerinde bulunan kazağının müzede sergilenen eserler arasında yer aldığını belirterek, “Kardeşimin 17 yıldır gözümüz gibi sakladığımız kazağı artık bu müzede yer alacak. İnanıyorum bu kazak burada olması gereken yerde” diye konuştu
Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Silkü ise toplumsal dönüşümün ayrışma noktalarında kent kimliğinin taşıdığı önem dikkat çekti ve çok kültürlü bir kimliğe sahip olan İzmir’in böyle bir esere sahip olmasının anlamlı olduğunu dile getirdi. Silkü, müzenin oluşturulmasında emek ve katkı veren tüm kuruluşlara teşekkür etti.

Bir Cevap Yazın