9 kitap, 9 yazar

İzmir’in 90. kurtuluş yıldönümü etkinlikleri anısına, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 9 yeni kitap yayınlandı. Kitapların tanıtıldığı “90. Yılda Bir Kent, 9 Kitap” başlıklı söyleşiye katılan Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmirlileri Pazar günü yapılacak Zafer Yürüyüşü’ne davet etti.

İzmir’in düşman işgalinin kurtuluşunun 90. yıldönümünün kutlandığı hafta etkinlikleri kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin tarihine ışık tutacak, sosyal, ekonomik ve kültürel belleğini yaşama geçirecek 9 yeni kitap yayınlandı. İzmirlilerle buluşacak eserlerin tanıtılması amacıyla, Kültürpark İzmir Sanat’ta “90. Yılda Bir Kent 9 Kitap” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi. Kent gözlemcisi ve araştırmacı Orhan Beşikçi’nin yönettiği söyleşiye, Kent Kitaplığı Yayınları’ndan çıkan 9 yeni kitabın yazarları Ertan Daş, İlhan Pınar, Bülent Durgun, Efdal Sevinçli, Sadık Kurt, Özgür Akkavak, Umut Uğur Dikçam, Günver Güneş ve Ahmet Gürlek katıldı.
Söyleşiyi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Oğuz Oyan ve Mustafa Moroğlu da izledi. Yazarların konuşmalarının ardından katılımcılara seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’ün Türk Ulusu için taşıdığı öneme dikkat çekerek, bu anlamlı günü her yıl daha coşkulu kutlamayı hedeflediklerini söyledi. Başkan Kocaoğlu tüm İzmirlileri 9 Eylül sabahı saat 09.30’da Basmane Karakolu önünden başlayacak “90.Yıl Zafer Yürüyüşü’ne davet etti. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Yürüyüşe katılım ne kadar yüksek olursa, bu ülke üzerinde oynanan iç ve dış güçlerin oyunlarını da o ölçüde bozarız” diye konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eserleriyle kente hizmet eden 9 yazara ve kitapların İzmirlilerle buluşmasında emeği geçenlere de teşekkür etti.

“90. Yılda Bir Kent 9 Kitap” söyleşisinde şu kitapların tanıtımı yapıldı:

Umut Uğur Dikcan – “İzmir’de 9 Eylül Kutlamaları” (1923-1938)
Bülent Durgun – “İzmir Ekonomisi” (1923-1938)
Ahmet Gürlek “İzmir Milli Kütüphanesi”
İlhan Pınar “İzmir Yazıları”
Sadık Kurt “İzmir’de Kamusal Hizmetler” (1850-1950)
Eftal Sevinçli “Gölgedeki İzmir Yazıları”
Günver Güneş “Modern Sporların İzmir’e Girişi” (1850-1923)
Ertan Daş “Taş Çiçekler”
Özgür Akkavak “Bir İzmir Fotoğrafı”

Bir Cevap Yazın