“Efsane Vali” son yolculuğuna uğurlandı

Geçtiğimiz Perşembe günü 89 yaşında hayata veda eden emekli vali Hüseyin Öğütçen, Hükümet Konağı önünde düzenlenen törenle son yolculuğunu uğurlandı. İzmir’e sayısız eserler kazandıran “efsane” Vali Hüseyin Öğütçen için düzenlenen törene Hüseyin Öğütçen’in eşi Nermin Ögütçen, kızları Nilüfer Tutluoğlu ile Lale Öğütçen, Bayındırlık eski Bakanı Şerif Tüten, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, İzmir Milletvekilleri Mehmet Ali Susam ve Alaattin Yüksel, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Emniyet Müdürü Ali Bilkay, İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Vali yardımcıları ve Öğütçen’in yakınları katıldı.

Saygı duruşunun ardından emekli Vali Hüseyin Öğütçen’in özgeçmişi okundu. İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk ve Bayındırlık eski Bakanı Şerif Tüten, Vali Öğütçen anısına birer konuşma yaptı. Totuk, 89 yaşında olmasına rağmen 20 yaşın çalışma azmine sahip olan Vali Öğütçen’in “Atatürk’ün Valisi” olmakla övündüğünü belirterek, Türk aydınlanması için çalıştığını belirtti. Bayındırlık eski Bakanı Şerif Tüten ise Öğütçen’in önemli eserler bırakmasının yanında çok iyi bir koordinatör olduğunu vurgulayarak Cumhuriyet aydınlığına çok önem verdiğini ve yayınladığı kitabın ikinci baskısının başlığını “Cumhuriyet’in Aydınlığında Bir İdarecinin Zamanla Yarışı” olarak değiştirdiğini söyledi.
İzmir eski Valisi Hüseyin Öğütçen’in cenazesi Balçova Uğur Camii’nde kılınacak öğle ve cenaze namazının ardından Balçova Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Bir Cevap Yazın