En büyük “kağıtsız ofis” İzmir’de…

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılında ‘Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne (EBYS) geçecek. Kurumsal iletişimi tamamen ağ üzerinde sürdürecek olan sistem sayesinde kağıt, zaman ve emekten tasarruf edilecek. İzmir, bu sistemi Türkiye’de uygulayan ilk belediyelerden biri olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘kağıtsız ofis’ uygulamasına geçmek üzere düğmeye bastı. 2013 yılında uygulamaya alınması hedeflenen ‘Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ (EBYS) ile kağıdın yanısıra, zaman ve emekten de tasarruf edilecek. Sistem, kurum içinde işlemlerin daha hızlı ve koordineli yapılmasını, dolayısıyla vatandaşların belediyeden daha nitelikli hizmet almasını sağlayacak.
Başbakanlık’ın “kamu kurumlarının elektronik belge yönetim sistemi yazılımını kullanmasını zorunlu hale getiren” genelgesi uyarınca gerekli altyapı çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, halen analiz ve kuruma uyarlama aşamasında olan sistemi Türkiye’de uygulayacak ilk belediyelerden biri olacak.
Elektronik belge yönetimi sistemi, geleneksel iş akış modelinden oldukça farklı bir biçimde kurumsal iletişimin tamamen ağ üzerinde sürdürülmesine olanak sağlayacak. Yeni sistemle işlemler daha kısa sürede sonuçlandırılacak, postalama işlemleri için harcanan emek, bütçe ve çalışma süresinden tasarruf elde edilecek.

Bir Cevap Yazın