Komşunun Türkçe aşkı

Gürcistan’da Türkçe bilenler daha kolay iş bulmaya başlayınca, komşu ülke gençliği ana dilimize yöneldi. Gediz Üniversitesi, yoğun ilgi üzerine bu yıl da Gürcü öğrencileri konuk etti, hem ülkemizi tanıttı hem de dilimizi öğretti

Yurtdışında ana dilimize ilgi giderek artıyor… Bunun en güzel örneklerinden birine de Gürcistan sahne oluyor. Komşu ülkede İngilizce ve Rusça’yla birlikte en çok tercih edilen yabancı dil Türkçe… Üniversitelerde artık Türkçe dersi veriliyor, dil kursları düzenleniyor. Gediz Üniversitesi de bilgilerini Türkiye’de pekiştirmek isteyen Gürcü gençler için 2 yıldır yaz kampı düzenliyor. Ücretsiz gerçekleştirilen eğitime geçen sene 11 öğrenci katılmıştı, bu yıl da farklı üniversitelerden 12 kişi İzmir’e geldi. Hızlandırılmış dil bilgisi programı uygulandı, bol bol pratik yapmaları sağlandı. Ayrıca Ege’nin tarihi, turistik yerleri gezdirilerek ülkemiz ve kültürümüz tanıtıldı.
Konuk gençler, Gürcistan’da Türkçe bilenlerin daha kolay iş bulduğuna dikkat çekti, “Türkiye’yle Gürcistan arasında ticaret arttıkça, Türkçe önem kazanıyor. Dilinizi konuşanlar üniversiteden mezun olur olmaz çalışmaya başlıyor. Bize kapılarını açan Gediz Üniversitesi’ne teşekkür ediyoruz. Türkiye’yi ve Türkçe’yi çok seviyoruz. İzmir’e de hayran kaldık” dedi.

Milli bir hizmet bu
Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik de Türkçe’nin sınırlarımızın ötesinde de konuşulmasına katkıda bulunmaya çalıştıklarını ifade etti. Prof. Dr. Çevik, Türk ekonomisi büyüdükçe ve firmalarımız yurtdışında etki alanlarını genişlettikçe dilimize ilginin daha da artacağını dile getirdi, şunları söyledi: “Ticari ilişkiler beraberinde aynı dilden konuşma zorunluluğunu getiriyor. Kurulan ekonomik bağlar zamanla toplumları birbirine yakınlaştırıyor, sosyal ilişkileri güçlendiriyor. Türkçe konuşan yabancılara sürekli yenileri eklenecek, ana dilimiz bir dünya dili olacak. Bu durum sevindirici ve gurur verici. Gediz Üniversitesi olarak bu sürece ivme kazandırmak istiyoruz. Sosyal sorumluluk projesi ve milli bir hizmet olarak gördüğümüz Türkçe yaz okulumuz her yıl büyüyecek.”

Bir Cevap Yazın