Belki ata uçmayı öğretebilirsiniz!

Hareketli günler geçiriyoruz ülke olarak. Aslında bu durumu ülke olarakta sınırlamamak gerek. Yanıbaşımızda Ortadoğu’da işler yolunda gitmiyor ve sıkıntılar ülkemize de yansıyor. Ama insan yaşadıkça hep umudu olmalı… Umut bizimle yaşamalı yoksa ne anlamı var yaşamanın. Dilden dile anlatılan hikayeler vardır. Bizi etkileyen, kimisini ofisimizdeki panomuza kimisini Facebook sayfamıza ve en önemlisi zihnimizdeki masanın üzerine bıraktığımız. Umutsuzluğa düştüğümüzde, moralimiz bozulduğunda o pano veya masaya bakar o yazıları tekrar okuruz. Yeniden umutlanmak, yeniden güçlenmek için… Anlayacağınız biz insanlar bir umudu varsa vardır. Yoksa mı o zaman ne vücuden ne ruhen bu dünyada yaşarız. İşte yıllar önce benimde zihin denilen masama bıraktığım bir hikayem var. Umut ve umutsuzluk üzerine onu sizinle paylaşmak istiyorum.

Pers Sultanı iki adamı ölüme mahkum etmiş. Sultanın atını ne kadar sevdiğini bilen mahkumlardan bir tanesi hayatını bağışlarsa, bir yıl içinde ata uçmayı öğretebileceğini söylemiş. Kendini dünyadaki tek uçan ata binerken hayal eden sultan bunu kabul etmiş. Diğer mahkum inanmayan gözlerle arkadaşına bakmış ve: “Atların uçamadığını biliyorsun. Nasıl olup da böyle delice bir fikirle çıkabildin ortaya? Yalnızca kaçınılmazı geciktiriyorsun o kadar.” demiş. “Pek değil” demiş birinci mahkum. “Kendime dört özgürlük şansı veriyorum: Birincisi sultan bu yıl ölebilir. İkincisi ben ölebilirim. Üçüncüsü at ölebilir. Ve dördüncüsü… Belki ata uçmayı öğretebilirim..!”

En zor şartlarda ucunda ölüm varken bile biz insanlar umudu ararız. Yoksa biz insan olamayız…

Güliz EĞRİHANCI

Maybe you can teach horses how to fly!

Moving day having a country. In fact, this situation as a country need to restrict. Processes and problems in the Middle East is going right next to us is reflected in our country. But man alive, always be hope … Hope to live with us or what is the point of living. There are stories told from language to language. Affect us, in some minds, and most importantly our Facebook page Some say our office, board thread left on the table. We fell in despair, morale is damaged or table that looks at the board again, we read the papers. Again my hopes up again, if you have a prospect from strength to strength … So you see we are people. Or is it when you compile a spirit live in this world. Here’s a story many years ago, I left my desk Me too have called the mind. I would like to share on hope and despair.

Sultan of Persia had two men sentenced to death. One of the prisoners who knows how much he loved the sultan’s horse donates his life, said that within a year, teach horse to fly. Imagine yourself riding the world’s only flying agree that the sultan. Friend who does not believe convicted eyes looked at the other and said: “You know horses can not fly. How is it out of that crazy of an idea? So only delaying the inevitable. “He said. “Not much,” said the first prisoner. “I’m giving a chance to the four freedoms: the first sultan die this year. Secondly, I would die. Horse the third die. And fourth … Maybe I can teach you how to fly horse ..! ”

Even with the prospect of death at the most difficult conditions we look for people. Or we human beings can not be …

Bir Cevap Yazın