Yeni gemiler yapılıyor, sıra iskelelerde

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 vapur iskelesinin yenilenmesi ve yeni gemilere uyumlu hale getirilmesi amacıyla proje ihalesini gerçekleştirdi.

Kente 15 adet yeni yolcu gemisi kazandırmak için geçtiğimiz Haziran ayı ortasında sözleşme imzalayarak yapım çalışmalarını başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, körfezdeki mevcut iskelelerin yeni yolcu gemilerine uyum sağlayacak şekilde düzenlenmesi için ikinci kez proje ihalesi gerçekleştirdi.
8 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen ihaleye ön yeterlik için 3 firma başvurdu. TÜMAŞ Türk Müh. Müş. Ve Müt. A.Ş., Yüksel Proje Uluslararası A.Ş. ve SONAT Müh. İnş. Tur. San ve Tic. Ltd. Şti’nin katıldığı ihale komisyonda inceleme aşamasında.
Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak, Pasaport, Konak ve Üçkuyular vapur iskelelerinin, kentteki deniz ulaşımının geliştirilmesi ve ulaşımda deniz taşımacılığının payının artırılması amacıyla revize edilerek yeni gemilere uygun hale getirilmesini içeren düzenlemelerle ilgili proje tamamlandıktan sonra, vakit geçirilmeden yapım ihale çalışmaları başlatılacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 19 Temmuz 2012’de gerçekleştirdiği proje ihalesini katılımın yetersiz olması, gerekli rekabet koşullarının oluşmaması nedeniyle iptal etmişti.

Bir Cevap Yazın