İZSU Rüzgar ile enerji üretecek

Arıtma tesislerinin enerji ihtiyacı için saha ölçümleri yaptıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Görece ve Harmandalı’da rüzgar enerji santralleri kurabilmek üzere harekete geçti. 500 kilovatlık bir türbin ile yılda 1.5 milyon kilovat elektrik üretmeyi öngören İZSU, yaptığı yatırımı 5 yıl içinde amorti edecek.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda önemli bir adım atarak köylerdeki su depolarına güneş enerjili klorlama sistemi kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, şimdi de rüzgar enerjisinden elektrik üreten santraller kurmak için harekete geçti.

Türkiye’de lisanssız rüzgâr enerjisi üretiminin önünün açılmasına olanak veren ve 21 Temmuz 2011 tarihinde yürürlüğe giren “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik” çerçevesinde çalışmalara başlayan İZSU, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndan destek hizmeti aldı. Mart ayında saha ölçüm çalışmaları yapıldıktan sonra, Mayıs ayında gelen raporlar üzerine, Tahtalı Barajı suyunun arıtıldığı Görece İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne yakın ormanlık alan ile Harmandalı Çöp Depolama Sahası’nın rüzgar enerji santrali için en uygun yerler olduğu belirlendi. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, Enerji Dağıtım Şirketi ve İl Özel İdaresi’nden alınacak izinlerin ardından, proje ve ihale süresi ile birlikte tribünlerin bir yıl içinde kurulabileceğini belirtti.

Ortalama yatırım maliyetinin her bir türbin için 850 bin ile 1 milyon dolar arasında olduğu belirten İZSU yetkilileri, “500 kilovatlık bir türbin, yılda 1 milyon 533 bin kilovat elektrik üretiyor. Böylelikle 5 yıl içinde yaptığımız yatırımın geri dönüşümünü alabiliyoruz. Bu beş yılın sonunda yani yatırım maliyetini karşıladıktan sonra sadece bakım masrafı olacağı için ucuz, temiz ve yerli bir enerji kullanmış olacağız. Tükenmeyen bir enerji olması, yenilenebilir olması üzerinde durduğumuz en önemli nokta” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın