KARŞIYAKA’DAKİ FAYTON ATLARI, SICAKTA ÖLÜME TERK EDİLİYOR

Karşıyaka, HAYTAP İzmir şubesinin dikkat çektiği olay ile sarsıldı. Büyükşehir Belediyesinin Temmuz ayı ile başlattığı “Alsancak faytonları” uygulamasının olumlu yankıları sürerken Karşıyaka’daki faytonların içler acısı durumları hayvan hakları savunucuları ve hayvansever Karşıyakalıların tepkisini çekiyor.
Kordonda gerçekleştirilen örnek çalışma Mudanya gibi yerlerde örnek gösterilirken, İzmir’in gözbebeği Karşıyaka’da nerdeyse simge haline gelmiş faytonların başıboşluğu ve 50 derece güneş altında yem ve su verilmeyen atların görüntüleri vicdanları sızlatıyor.

Atlar tuvaletlerini yapmasın diye aç bırakılıyor
UKOME’nin, 12.8.2009 tarihli genelgesinin 10’ncu maddesine göre, “Faytonların bekleme yerleri ve atların su ihtiyaçlarının karşılanması konusunda yapılacaklar” ile 13’ncü maddesi “Sürücüler kullandıkları atlara hayvan haklarına uygun davranma zorundadır” maddeleri faytoncular tarafından uygulanmamakta. Atlar bütün gün güneş altında bekletilmenin yanı sıra tuvaletlerini yapmasınlar diye su ve yemek verilmemekte. Karşıyakalılar tüm Türkiye’ye örnek olan Büyükşehir Belediyesinin çalışmasının aynısını, Karşıyaka Belediyesi tarafından Karşıyaka’daki faytonlara uygulanmasını istiyor.

Bir Cevap Yazın