Hasanağa Bahçesi yeniden düzenleniyor

Buca’nın önemli mekanlarından 96 dönümlük tarihi Hasanağa Bahçesi’ndeki yenileme çalışmaları için ihale gününü bekleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, gezinti ve dinlenme alanları, bisiklet ve tartan koşu yolları, basketbol sahası, tenis kortu ve çocuk oyun alanları oluşturacak. Bahçe, yeni şehir mobilyaları ve yeni ışıklandırmasıyla da dikkat çekecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin simgelerinden biri haline gelen Buca Hasanağa Bahçesi’nde yenileme ve düzenleme yapmak için 10 Ağustos 2012’de yapım ihalesi gerçekleştirecek. İhalenin sonuçlandırılıp yer tesliminin yapılmasının ardından başlayacak çalışmalar 180 günde tamamlanacak. Toplam 96 dönümlük alandaki eski dokunun özgünlüğü korunarak yenilenecek ve yeni yeşil alan düzenlemeleri yapılacak.
Nitelikli ağaçlar korunacak şekilde hazırlanan projeye göre, İzmirliler için bir çekim merkezi olan bahçede gezinti ve dinlenme alanları, 1800 metrelik bisiklet yolu, 1350 metrelik tartan koşu yolu, basketbol sahası, tenis kortu, otopark ve tuvaletler yapılacak; çocuk oyun alanları oluşturulacak. Yeni şehir mobilyaları ile süslenecek olan Hasanağa Bahçesi, yeni görüntüsünün yanı sıra yeni ışıklandırmasıyla da dikkat çekecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2003 yılında gerçekleştirdiği düzenleme ile bahçeyi çevreleyen duvarları yıkarak yeşil dokunun ilçeyle bütünleşmesini sağlamıştı.

Bir Cevap Yazın