İzmir Körfezi’ne balık akacak

İzmir’in son dalyanı olan Homa Dalyanı’nı yaklaşık 10 bin kamyon taş ile güçlendiren Büyükşehir Belediyesi, körfezdeki balık sirkülasyonun artmasında da çok önemli bir adım attı. Çalışmaları Başkan Kocaoğlu ile birlikte inceleyen E.Ü. Su Ürünleri Dekanı, “Birçok kuş artık burada çok rahat beslenip üreyebilecek. Küçük balıklar çok rahatlıkla denize çıkabilecek. Yumurtalı balıkların büyüklerini de denize bırakacağız. Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na çok teşekkür ediyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, deniz suyunun karışması nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan İzmir’in beşinci ve son dalyanı Homa Dalyanı’nın çevresini setlerle güçlendirerek koruma altına aldı. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin girişimiyle harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımla yok olma tehlikesinden kurtarılan dalyan, şimdi yeniden balıkların üreme merkezi olacak.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Önen ile birlikte çalışmaların tamamlandığı Homa Dalyanı’nda incelemede bulunarak, “İzmir’de son kalan dalyanı ve Kuş Cenneti’ni korumak için bu yatırımı seve seve yaptık” dedi.

Maliyeti 8.5 milyon lira
İzmir’in coğrafi konumuna bakıldığında doğal hayatı koruyacak yaşatacak bölgenin Sasalı bölgesi olduğunu vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu “Kuş cenneti burada, Homa Dalyanı burada. Zaten son kalan dalyan. Aynı zamanda bir simge özelliği de var” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın