Kemeraltı için “en büyük” ortaklık kuruldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, İzmir iş dünyasının desteğiyle kurulacak olan Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret Anonim Şirketi (TARKEM), Kemeraltı’nın ayağa kaldırılmasına liderlik edecek. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Kemeraltı’ndaki gayrimenkullerin, pul koleksiyonu gibi, bir daha eşini benzerini bulamazsınız. Başından beri desteklediğimiz bu projeyi hayata kazandırdığımızda, İzmir’e çok büyük katkımız olacak” dedi.

Tohumları, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısında atılan Kemeraltı için yeni oluşumun temelleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katıldığı toplantıyla atıldı. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen ve İzmir’in kanaat önderlerinin yoğun katılım gösterdiği bilgilendirme toplantısında, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın canlanması için bir şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret Anonim Şirketi’nin (TARKEM) kuruluş amacı, kullanılmayan, atıl durumda kalmış, çok ortaklıktan dolayı kimsenin el atmadığı gayrimenkullerin sahiplenilmesi ve hayata kazandırılması, dolayısıyla kentin tarihi dokusunun düzeltilmesidir. Kurulacak bu şirket, özünde bir gayrimenkul şirketi olacak. Kurulacak ana şirketle hemen faaliyete başlanacak. Bu gayrimenkullerin, pul koleksiyonu gibi, bir daha eşini benzerini bulamazsınız. Gelecekte getirisi çok fazla olacaktır” dedi.
Göreve geldiklerinden bu yana Kemeraltı için yaptıkları çalışmaları özetleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Anafartalar Caddesi’nin cephe düzenlemesi ve Ayavukla Kilisesi’nin restorasyonu yaptık. İkiçeşmelik Caddesi’nin cephe düzenlemesi için son aşamaya geldik. Ayrıca Agora’da da ciddi bir kamulaştırma ve kazı çalışmaları yaptık. Kadifekale sur duvarlarının restorasyon inşaat ihalesine çıktık. Roma Antik Tiyatrosu’nu gün ışığına çıkarmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın