“Basın özgür değil”

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, basından sansürün kaldırılışının 104. yılı nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Günümüzde birçok gazeteci ve yazarın hapishanelerde olduğuna dikkat çeken Gönenç, son yıllarda basın üzerinde uygulanan sistematik baskı ve denetimin arttığını belirterek şöyle dedi:

“ Türkiye’de basın, “yandaş olan” veya “yandaş olmayan” basın haline getirilmiştir. İktidarın son yıllarda ve aylarda basın yayın organlarına ve çalışanlarına uyguladığı yöntemler, basının tam anlamı ile görev yapmasını engellemektedir ve bu nedenle de basın özgür değildir. Yeni hazırlanan anayasa paketindeki maddeler bile, bunun çok somut örneğidir.

Günümüzde ne yazık ki, 1908 dönemi öncesi zihniyetin ve anlayışın izlerini görüyoruz. Röportajların icazet alınarak yapıldığı, haberin özgürce yazılamadığı, yazılsa bile yayınlanamadığı bir ortam mevcut. Sadece yazdıkları için yıllardır cezaevlerinde yatan gazetecileri olan ve bu konuda dünya sıralamasında en üstlerde yer alan bir ülke durumundayız.

Dileğimiz, basın özgürlüğünün yeniden sağlanması, demokrasinin sağlıklı işleyebilmesi, düşünce ve fikir özgürlüğünün toplumun bütün kesimlerince yaşanabilmesi, basının haber almasında ve yayınlayabilmesindeki engellerin ve de baskıların ivedi bir şekilde kaldırılmasıdır.

Bu düşüncelerle, demokratik yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan tüm basın yayın kuruluşlarımızın ve emekçi basın çalışanlarının “24 Temmuz Basın Bayramı”nı kutluyor ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın teminatı altında olan basın özgürlüğünün sözde değil özde uygulanmasını diliyorum. “

Bir Cevap Yazın