İzmir’in “abla ve ağabeyleri” köy yollarına düştü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “gönüllü” abla-ağabeyi olan üniversiteli gençler, yaz tatilinde de boş durmayarak köylü çocukları “kardeş” edindi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal projeleri arasında yer alan Abla-Ağabey-Kardeş Projesi, yaz sıcaklarında da ara vermeden devam ediyor. Yıl boyunca kardeşlerinin evlerine konuk olarak onlara rehberlik eden üniversiteli gönül gençler, yaz tatilinde de köy yollarına düştü. Haftada üç gün köy yollarına düşen gönüllü abla-ağabeyler, burada yeni “kardeşleriyle” buluştu.
Karşıyaka’nın Yamanlar ve Sancaklı, Menemen’in Bozalan ve Görece köyleri ile Menderes’in Çatalca ve Çileme köylerine giden gönüllüler, bu hafta Güzelbahçe’nin Payamlı ve Küçükkaya köylerinde olacak.
Gittikleri köylerde psiko-sosyal içerikli bir program takip eden gönüllüler, kardeşleriyle hem eğlendirici hem de bilgilendirici aktivitelerde bulunuyor. Yaratıcı drama, oyun atölyeleri, geleceğe yazılan mektup, grup çalışmalarının ardından program kapanış partisi ile sona eriyor. Köy gezilerinde çocukların yanı sıra annelerle de sohbet toplantıları gerçekleştirilerek çocuklarla iletişim konularında bilgiler veriliyor. Abla-ağabeylerine çok çabuk alışan ve onlarla keyifli günler geçiren çocuklar ise şimdiden gelecek senenin hayalini kurmaya başladı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Gönüllü Projeleri Sorumlusu Burcu Kağıtçı Önenç, 30 gönüllü abla-ağabey ile birlikte yaz programı kapsamında 8 köyde, 350 çocuğa ulaşmış olacaklarını söyledi.

Bir Cevap Yazın