Kardeşlik projesi

Gediz Üniversitesi, Güneydoğulu öğrencilere kucak açtı. Van, Hakkari, Şırnak ve Siirt’ten 350 liseli genç, yaz kampına alındı. Altı hafta boyunca hem eğitim gördüler hem de bol bol eğlendiler. Ünlü besteci Garo Mafyan’ın da katıldığı duygu yüklü törenle uğurlandılar.

Batman Emniyet Müdürlüğü, Güneydoğulu öğrencilerin Türkiye’nin batısını görmesi, oralardaki yaşıtlarıyla kaynaşması için 2 yıldır “Liderler Akademisi Sosyal Barış Projesi” düzenliyor. Bu sene Kalkınma Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de desteklediği çalışma kapsamında, fen, Anadolu ve Anadolu öğretmen liselerinin başarılı gençleri için çağrıda bulunuldu. Doğu’dan gelen bu mesaj, İzmir’den duyuldu. Gediz Üniversitesi, Van, Hakkari, Şırnak ve Siirt’ten 350 öğrenciye kucak açtı. Büyük bölümü İzmir’e ilk kez gelen liseliler, İngilizce yaz kampına alındı. Altı hafta boyunca, aralarında yabancıların da olduğu akademisyenlerden eğitim gördüler. Ders dışındaki zamanlarda da basketbol, voleybol, satranç, masa tenisi turnuvalarında mücadele ettiler. Çanakkale’yi ve İzmir’in tarihi, turistik yerlerini gezip, sürpriz etkinliklere katıldılar. Ayrıca Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, ünlü işadamları Ramazan Davulcuoğlu, Azat Yeşil, Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk’la, üniversite ve iş dünyasından isimler de seminerler verdi, deneyimlerini paylaştı. Yaz tatilini, ilklerle dolu ve unutulmaz geçiren gençler, ünlü besteci Garo Mafyan ve Menemen Kaymakamı Turgut Subaşı’nın da katıldığı final programıyla sertifika aldı. Her anı renkli görüntülere sahne olan törende, İngilizce ve Türkçe şarkılar, türküler söylendi, halay çekildi, tiyatro gösterisi sunuldu. Ayrılma vakti geldiğinde ise gözyaşları tutulamadı.

‘Etle tırnak gibiyiz’
Doğu’yla Batı arasında köprü kuran sosyal sorumluluk projesine Ege Bölgesi’nden katılan tek kurum olan Gediz Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Güneydoğu’dan 350 öğrenciyi konuk etmekten duydukları mutluluğu ifade etti. Bunu, kardeşlik, birlik ve beraberlik projesi olarak gördüklerini söyleyen Prof. Dr. Çevik, şöyle konuştu: “Yıllardır ülkemize büyük acılar yaşatan terörün sona ermesi için hepimize görev düşüyor, özellikle de biz eğitimcilere. Türkiyemiz doğusu ve batısıyla, güneyi ve kuzeyiyle etle tırnak gibidir. Bu düşüncelerle Güneydoğulu evlatlarımıza üniversitemizin kapılarını açtık. Personelimiz de yaz tatiline gitmek yerine, gönüllü olarak görev aldı. Gençlerimizin eğitim yaşamlarına bir nebze de katkımız olabildiyse ne mutlu bize. Her şey mutlu yarınlar için, geleceğimiz için…”

‘Anadolu sevginin adresidir’
Dillerden düşmeyen birçok besteye imza atan Garo Mafyan da böyle anlamlı bir projenin finaline onur konuğu olarak davet edildiği için teşekkür etti. Mafyan, birlik ve beraberlik mesajları verdi, “Anadolu, tarih boyunca birlikte en güzel yaşanılan topraklar olmuş. Bu topraklara sevgi ekerseniz sevgi biçersiniz. Gençlerimizden, evlatlarımızdan, sevgi ekmelerini, yüreklerinden sevgiyi hiç eksiltmemelerini istiyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın