“Ramazan’da fırsatçılık yapılmasın…”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaş sebze ve meyvede Ramazan ayı boyunca fiyat artışı beklemediklerini bildirerek, “-“(Ramazan’da fırsatçılık yapılmasın) diyoruz. Buna izin verilmemelidir. Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak fiyatları yakından takip etmeye ve halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Bayraktar, meyve ve sebzede bir yokluk görülmediğini, halkın Ramazan’da bol miktarda yaş sebze ve meyve tüketebileceğini vurgulayarak, “Tüketicimiz rahat rahat birçok ürüne uygun fiyatla ulaşabilir” diye konuştu.

“Gıdaya ihtiyaç sürekli artıyor”
Dünya nüfusundaki hızlı artışla birlikte gıda maddelerine duyulan ihtiyacın da yoğun bir şekilde arttığını belirten Bayraktar, şöyle devam etti: “Bu artış halen devam ediyor. Dünya nüfusundaki artışın yanı sıra son yıllarda yüksek enerji fiyatları, biyoyakıtlara olan ilgiyi de yükseltiyor. Diğer taraftan küresel ısınma ve iklim değişikliğinden dolayı, kuraklık, yağışlar, seller ve su baskınları, don gibi doğal olaylar da daha sıkça görülmeye başlandı. Tüm bu nedenler, tarımsal üretim ve fiyatları etkiliyor. Bunların yanı sıra bazı Uzakdoğu ve Güney Amerika ülkelerinde yaşanan gelir artışlarından dolayı büyüme hızıyla orantılı olarak tüketim alışkanlıklarının değişmesi de arz talep dengesini bozuyor. Bu ortamda oluşan fiyat manipülasyonları gıda fiyatlarında artışa yol açıyor.

“Gıda fiyatlarındaki değişimleri yakından takip ediyoruz”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak üreticiden tüketiciye, halkın tamamını ilgilendiren gıda fiyatlarındaki değişimleri yakından takip ettiklerini, kamuoyunu doğru bilgilendirme amacıyla açıklamalarını sürdürdüklerini vurgulayan Bayraktar, “Bu açıklamalarımızın amacı, fiyat artışlarının üreticilerimizden mi, yoksa aracı veya perakendecilerden mi kaynaklandığı konusunda doğru bilgiler sunmak, tüketicinin ödediği fiyattan üreticilerimizin ne derece yararlanabildiğini ortaya koymak, olası spekülatif fiyat artışlarını önlemektir” dedi.

Son 15 gündeki fiyat değişimleri

Bu çerçevede, en son 3 Temmuz 2012’de yaptıkları açıklamada, 29 Haziran 2012 itibarıyla fiyatları verdiklerini, 29 Haziran 2012’den bu yana geçen son 15 günde, bazı ürünlerde üretici fiyatı hiç artmadığı halde, market fiyatlarının arttığının görüldüğü bilgisini veren Bayraktar, şunları kaydetti:
“29 Haziran’dan bu yana son 15 gündeki marketlerdeki fiyat değişimine baktığımızda, market fiyatlarında 11 üründe fiyat değişimi olmazken, 14 üründe azalma, 15 üründe ise fiyat artışı olduğunu tespit ettik.
Son 15 günde salatalık, marul, yeşil soğan, kuru fasulye, yeşil mercimek, kuru üzüm, antep fıstığı, yumurta, süt, mısırözü yağı ve toz şeker fiyatlarında değişim olmadı. Bu dönemde, kırmızı mercimekte yüzde 1,15, fındıkta yüzde 1,50, kuru soğanda yüzde 1,57, kuru kayısıda yüzde 1,64, domateste yüzde 1,71, karpuzda yüzde 2,88, zeytinyağında yüzde 3,40, maydanozda yüzde 5,01, şeftalide yüzde 5,30, patateste yüzde 7,63, elmada yüzde 7,73, kavunda yüzde 8,40, kirazda yüzde 10,16 ve havuçta yüzde 14,99 fiyat düşüşleri görüldü. Buna karşılık, bu dönemde, dana etinde yüzde 0,09, kuru incirde yüzde 0,24, pirinçte yüzde 0,48, kuzu etinde yüzde 0,74, nohutta yüzde 0,84, tavuk etinde yüzde 1,72, zeytinde yüzde 2,10, ayçiçek yağında yüzde 3,08, yeşil fasulyede yüzde 3,96, erikte yüzde 4,50, limonda yüzde 4,57, armutta yüzde 5,30, kabakta yüzde 12,21, patlıcanda yüzde 22,58 ve sivri biberde yüzde 34,52 fiyat artışları meydana geldi.

Fiyat farkları…

Şemsi Bayraktar, üreticide fiyat düşüşü görülen ürünlerden kiraz, kuru soğan, domates, şeftali ve kavunda ürünlerin yoğun bir şekilde piyasaya arz edilmeye başlamasının etkili olduğunu, fındıkta rekolte tahminlerinin yüksek olmasının fiyat düşüşüne yol açtığını belirtti.

Yine üreticide fiyat artışı görülen yeşil soğan, patlıcan ve salatalık gibi ürünlerde örtü altı üretimin sona ermesi fiyat artışında etkili olduğunu bildiren Bayraktar, Ramazan ayı öncesinde üretici ve market fiyatları arasındaki farkı incelediğimizde, üretici ve market arasındaki fiyat farkının maydanozda 524,34’lere ulaştığının görüldüğünü kaydetti. Bayraktar, “fiyat farkında, maydanozu, yüzde 365,96 ile sivri biber, yüzde 283,48 ile kabak, yüzde 282,60 ile zeytin, yüzde 282,20 ile yeşil mercimek, yüzde 257,78 ile kırmızı mercimek, yüzde 254,17 ile karpuz, yüzde 252,13 ile salatalık, yüzde 230,63 ile pirinç, yüzde 229,55 ile marul, yüzde 226,78 ile yeşil fasulye, yüzde 221,67 ile kuru fasulye, yüzde 221,54 ile limon, yüzde 214,10 elma, yüzde 206,06 ile domates izledi” dedi.

“Fiyat artışı beklemiyoruz”

Yaş sebze ve meyvede Ramazan ayı boyunca fiyat artışı beklemediklerini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:
“Halkımızın Ramazan ayında en uygun fiyatla satın alabileceği ürün grubu yine yaş sebze ve meyvelerdir.
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan Ayı sebze ve meyvenin kaliteli, bol ve ucuz olduğu bir mevsime denk gelmektedir. Meyve ve sebzede bir yokluk görülmüyor. Halkımız Ramazan’da bol miktarda yaş sebze ve meyve tüketebilir… Tüketicimiz rahat rahat birçok ürüne uygun fiyatla ulaşabilir.
Ramazan’da daha çok komposto olarak kuru incir, kuru üzümde fiyat artışına dikkat edilmeli. Geçen yıl Ramazan ayı öncesi değerlendirmemiz ile kıyasladığımızda, geçen yıla göre marketlerde, kuru incir fiyatında yüzde 23,31, kuru üzüm fiyatında yüzde 20,35 fiyat artışı görüldü. Bu geçen yılki rekolte düşüklüğünden kaynaklanıyor. Özellikle Ramazan ayında halkımızın bu ürün grubuna talebi artmaktadır. Talep artışı suiistimal edilmemelidir.
Bir diğer dikkat edilmesi gereken ürün grubu ise hayvansal ürünlerdir. Market fiyatları geçen yıl Ramazan ayı öncesine göre, kuzu etinde yüzde 7,31, dana etinde yüzde 3,08, sütte yüzde 2,35 fiyat artışı vardır.
Tüketicilerimizin yeterli ve güvenilir gıdaya uygun fiyatla erişebilmesi hepimizin dileği ve hedefidir. Üreticiden tüketiciye varıncaya kadar tüm taraflar bu hususta gereken hassasiyeti göstermelidir.
Tarım, ekonominin anahtar sektörüdür. Tarımda meydana gelen en ufak bir değişim halk ve ülkenin ekonomisini doğrudan etkilemektir. Bilindiği üzere tarım, üretimde riskin en fazla olduğu sektör olması nedeniyle her zaman desteklenmelidir. Serbest piyasa ekonomisinin tavizsiz uygulandığı ABD ve AB’de bile her zaman tarım değişik şekillerde destek görüyor. Tarımsal üretimde meydan gelen bir değişim fiyatlara doğrudan yansıyor. Arzın azaldığı dönemde fiyatlar artarken, arzın çoğaldığı dönemde fiyatlar dibe vurmaktadır. Fiyat dalgalanmalarından hem üreticilerimizin, hem tüketicilerimizin mağdur olmaması açısından üretimde istikrar sağlanmalıdır. Üretimde istikrarın bozulmasına izin verilmemeli, sıkıntının yaşandığı durumlarda tedbirler zamanında alınmalı, spekülasyonlar önlenmelidir.
Üretici, esnaf ve halkımız mübarek Ramazan ayını dört gözle beklemektedir. Tüm taraflar Ramazan ayının anlam ve önemine yakışır şekilde hareket etmeli, halkımız mağdur edilmemelidir. Gıda denetimleri artırılmalı, halkın sağlığıyla oynanmamalıdır. Ramazan’da fırsatçılığa izin verilmemelidir. Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak fiyatları yakından takip etmeye ve halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.
Ramazan yaklaşırken üretici, hal, pazar ve market fiyatlarını takibe devam ediyoruz. ‘Ramazan fırsatçılığı yapılmasın’ diyoruz. Tüketicilerimizin yeterli ve güvenilir gıdaya uygun fiyatla erişebilmesinin sağlanmasını istiyoruz. Üreticiden tüketiciye varıncaya kadar tüm taraflar, bu hususta gereken hassasiyeti göstermelidir.”

Bir Cevap Yazın