İki önemli buluş

Gediz Üniversitesi’nden Dr. Gökhan Çaylı, büyük başarıya imza attı. Dr. Çaylı, üretimi sırasında çevreyi kirleten ve doğada yok olmayan petrol esaslı polyesterle, poliüretanı tamamen doğal malzemelerden imal etti. Testlerden tam not alan yüzde 100 çevreci 2 yeni ürün, sanayinin kullanımına sunulacak

Gediz Üniversitesi’nin araştırma ve geliştirmeye verdiği önemin sonuçları alınıyor. Hammaddesi petrol olan mamullerin, tamamen doğal malzemelerden alternatiflerinin üretilmesi için yapılan çalışmalar da meyvesini verdi. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nden Dr. Gökhan Çaylı, yüzde 100 çevreci polyester ve poliüretan (sünger, köpük) imal etmeyi başardı. Yat ve tekne imalatından inşaat sektörüne, seracılıktan otomotive, elektronikten tekstile pek çok alanda yaygın olarak kullanılan polyesterin yerini tutacak yeni ürün, reçinenin işlenmesiyle üretildi. Polyester gibi geniş kullanımlı poliüretan da gliserinden elde edildi.

Doğa ve sağlık dostu
Dr. Gökhan Çaylı, aylar süren araştırmaların eseri 2 ürünün de petrol türevliler kadar dayanıklı ve uzun ömürlü olduğunu belirtti. Dr. Çaylı, diğerlerinin üretiminde çevreye birçok zararlarının olduğunu, kanserojen etkilerinin bulunduğunu ve tabiatta çürümediğini dile getirdi, şunları söyledi:
“Polyesterin imalatında 200 derece ısıya çıkılıyor, bu sırada ciddi çevre kirliliği yaşanıyor. Poliüretanın yapımında da savaş zehiri olarak bilinen, bir tür kimyasal silah olan fosgen kullanılır. Bizim hazırladıklarımız ise her şeyiyle doğal ve tabiatta kolayca yok oluyor, üstelik bazı avantajları da var. Mesela doğal polyester, petrol esaslıya göre ışığı daha çok geçiriyor. Bu özelliği sayesinde gözlük camı üretiminde bile değerlendirilebilir, seracılıkta tercih edilebilir. Doğal poliüretan da tüm mekanik testlerden geçti, oldukça sağlam.”

Bu alanda bir ilk
Dr. Gökhan Çaylı, benzeri bulunmayan yeni ürünleri, ilk olarak önümüzdeki eylül ayında düzenlenecek Ulusal Kimya Kongresi’nde tanıtacağını da kaydetti, “Amerikan Kimya Topluluğu’nun düzenlediği konferanslarda da katılımcıları bilgilendireceğiz. Ardından da sanayinin kullanımına sunacağız. Çalışmalarımız şimdiden büyük yankı uyandırdı. Bilime, insanlığa ve ülkemize yeni buluşlar kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın